×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Politechnika Rzeszowska będzie współpracować ze szpitalem w Brzozowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia14 lutego 2018 16:36

Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie inżynierii medycznej, realizację prac dyplomowych i możliwość odbywania praktyk zawodowych zakłada współpraca między Szpitalem Specjalistycznym w Brzozowie i Politechniką Rzeszowską (PRz).

Politechnika Rzeszowska będzie współpracować ze szpitalem w Brzozowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Umowę w tej sprawie podpisali w środę (14 lutego) rektor uczelni prof. Tadeusz Markowski i dyrektor szpitala Antoni Kolbuch.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PRz Katarzyna Kadaj-Kuca w ramach współpracy obie instytucje będą prowadzić wspólne badania naukowe, prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie inżynierii medycznej.

Jednym z założeń porozumienia jest także współpraca dotycząca zajęć dydaktycznych dla studentów inżynierii medycznej. Studenci będą mogli realizować swoje prace dyplomowe w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie i odbywać tam praktyki zawodowe.

- W ramach wspólnych badań planowane jest opracowywanie nowych rozwiązań ułatwiających proces diagnozowania i leczenia. Współpraca badawcza będzie odpowiedzią na sygnalizowane przez środowisko lekarskie, istniejące problemy medyczne, m.in. z zakresu ortopedii i rehabilitacji, obrazowania, akwizycji i przetwarzania danych medycznych - zaznaczył dr hab. inż. Sławomir Miechowicz z Katedry Konstrukcji Maszyn Politechniki Rzeszowskiej.

Na współpracy skorzystają naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, którzy będą prowadzić prace dotyczące ortopedii, takie jak: modelowanie i wydruk struktur, projektowanie implantów i protez oraz w zakresie fizyki medycznej. Rzeczniczka PRz przypomniała, że szpital w Brzozowie jest czołowym ośrodkiem w Europie, jeśli chodzi o liczbę wszczepianych implantów i endoprotez.

Dr Grzegorz Guzik ze Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie wyraził przekonanie, że współpraca Oddziału Ortopedii Onkologicznej szpitala w Brzozowie z Politechniką Rzeszowską, gdzie kształcą się studenci inżynierii medycznej, to szansa na doskonalenie umiejętności zawodowych, zarówno przyszłych inżynierów jak i lekarzy, w zakresie nowych technik obrazowania przestrzennego, planowania i wykonywania modeli 3D kości oraz implantów mających coraz szersze zastosowanie w medycynie.

- Mamy nadzieję, że w przyszłości może ona zaowocować wytwarzaniem własnych implantów w technologii druku 3D i przyczynić się do poprawy wyników leczenia chorych z rozległymi ubytkami kości powstałymi w wyniku urazów czy też nowotworów - dodał.

Pierwsi absolwenci inżynierii medycznej ukończyli już Politechnikę Rzeszowską. Kierunek ten został uruchomiony w październiku 2014. W ramach prac inżynierskich opracowali m.in. modele sprzętu medycznego i skonstruowali urządzenia i systemy diagnostyczne.

W ramach prac inżynierskich zrealizowali praktyczne projekty, m.in. pozwalające na skonstruowanie i oprogramowanie w LabView analizatora mowy, szmerów oddechowych, a także systemu analizy ruchu z użyciem akcelerometrów. Powstał także program umożliwiający obserwowanie zapisu elektrokardiografii w czasie rzeczywistym wraz z obliczaniem tętna, a także jego dokładną analizę.

Studia pierwszego stopnia z zakresu inżynierii medycznej funkcjonują na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej. Pierwszy rocznik studiów ukończyło do tej pory 79 osób. Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej, jako jedyny na Podkarpaciu posiada status LabView Academy. Dzięki temu studenci mają możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach i zdobycia uznawanego na całym świecie tytułu "Certified LabVIEW Associte Developer (CLAD)". 

Agnieszka Pipała

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze