Polacy z zagranicy mogą liczyć na bezpłatne studia medyczne w Polsce

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 17 października 2019 08:54

Bezpłatne miejsca na studiach medycznych będą przyznawane przede wszystkim cudzoziemcom z polskimi korzeniami. To oznacza zmianę dotychczasowej polityki Ministerstwa Zdrowia.

Polacy z zagranicy mogą liczyć na bezpłatne studia medyczne w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia może przyznawać stypendia i zwalniać z opłat za studia cudzoziemców kształcących się na nadzorowanych przez siebie uczelniach. MZ poinformowało, że z uwagi na to, że takich próśb jest wiele, a środki na ten cel ograniczone, począwszy od roku akademickiego 2019/2020, minister, podejmując takie decyzje, będzie kierował się założeniami Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w latach 2015–2020.

W ramach tego programu MZ chce wspierać najzdolniejszą młodzież polskiego pochodzenia, pochodzącą głównie z krajów byłego ZSRR, a w przypadku osób bez polskich korzeni - ograniczy się do realizacji umów międzynarodowych, których Polska jest stroną.

Jak przekonuje wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, przyjęte rozwiązanie pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia sytuacji, w której kształcenie na podstawie decyzji i warunkach finansowych określonych przez ministra zdrowia odbywałoby się kosztem osób polskiego pochodzenia lub narodowości polskiej.

Zagranicznych studentów na polskich uczelniach rokrocznie przybywa, większość studiuje jednak odpłatnie.

Wiceminister Szczurek-Żelazko poinformowała, że na koniec 2018 r. na uczelniach podległych resortowi zdrowia kształciło się, płacąc za studia, 84 761 cudzoziemców (93 proc.). Profesor Przemysław Jałowiecki, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM), podaje z kolei, że liczba bezpłatnych miejsc przyznanych przez ministra w tym roku akademickim cudzoziemcom wyniosła 77, czyli średnio siedem na 11 uczelni medycznych.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum