Podlaskie: więcej chętnych na rezydenturę niż miejsc

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2010 10:35

Tylko 26 miejsc na rezydenturach dla 35 chętnych otrzymało województwo podlaskie dla lekarzy chcących rozpocząć specjalizację wiosną.

Dwa razy w roku resort zdrowia ogłasza, ilu lekarzy w poszczególnych regionach będzie mogło rozpocząć specjalizację. W przypadku rezydentury ministerstwo pokrywa jej koszty. W sesji wiosennej resort przyznał na Podlasie 122 miejsca specjalizacyjne, ale tylko 26 w ramach rezydentur. Z 21 tzw. priorytetowych dziedzin, jak onkologia, geriatria czy rehabilitacja medyczna, Podlasie otrzymało miejsca w trzynastu. Zabrakło np. miejsc na onkologii dla dzieci i dorosłych, stomatologii dziecięcej czy kardiologii.

– Na 122 miejsca specjalizacyjne wpłynęły do 92 wnioski, z czego o rezydentury ubiega się 35 osób. Na niektóre kierunki specjalizacji jest mniej chętnych Osoby dla których zabraknie miejsc na interesujących ich kierunkach będą miały prawo do ministra Dotychczasowa praktyka pokazuje, że osoby, które nie otrzymały miejsca na specjalizacji, po odwołaniu były załatwiane pozytywnie. Tak było na przykład w minionej jesiennej sesji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Kozłowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego

Nie wszyscy przyszli specjaliści chcą mieć rezydenturę, bo co prawda etat w czasie nauki finansuje ministerstwo, ale potem nie ma gwarancji miejsca pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum