Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 23-12-2009 10:23

Płock: uczelnia przejmie szkołę medyczną

Nauczyciele Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Płocku obawiają się, że przejęcie szkoły przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową doprowadzi do likwidacji popularnego w regionie "Medyka".

Ewa Wiśniewska, prorektor ds. nauki i rozwoju w PWSZ wyjaśniała, że uczelnia podejmuje liczne zamiary dotyczące dalszego rozwoju, a szkoła policealna nadal będzie funkcjonować.

W PWSZ mają ruszyć nowe kierunki, studenci mogliby się tu kształcić na takich specjalnościach, jak: pielęgniarstwo, fizjoterapia czy ratownictwo medyczne. Sęk w tym, że uczelnia nie ma odpowiedniej bazy do realizacji planów. Rozwiązaniem ma być właśnie siedziba „Medyka".

– Naszym marzeniem jest uruchomienie nowego, piątego już, instytutu nauk o zdrowiu. Jako pierwsze ruszą pielęgniarstwo i fizjoterapia. Ale potrzebne jest nam do tego specjalistyczne zaplecze. W związku z tym zmierzamy do udostępnienia nam tego zaplecza przez szkołę medyczną – mówiła Ewa Wiśniewska.

Władze uczelni kilkakrotnie podkreśliły, że nie ma mowy o likwidacji kształcenia policealnego. O ile oczywiście w przyszłości będą chętni. Krzywda nie stanie się także nauczycielom zespołu, którzy nie dość, że zachowają dotychczasową pracę, to, jeśli zechcą, będą jeszcze uczyć studentów.

Kadrze „Medyka" nie daje jednak spokoju zapis w liście intencyjnym mówiący o tym, że uczelnia nie może wygasić działalności zespołu przed upływem pięciu lat. To co się stanie po tych pięciu latach?

Kanclerz PWSZ Roman Siemiątkowski wyjaśnia, że jest to swoiste zabezpieczenie dla „Medyka". Nauczyciele zespołu mogliby się bowiem obawiać, że natychmiast po tym, jak uczelnia przejmie placówkę od Urzędu Marszałkowskiego, stając się tym samym jej organem prowadzącym (jeśli od października ruszy nowy kierunek, to oficjalne przejęcie nastąpi prawdopodobnie w 2011 r.), od razu zacznie jej likwidację.

Zgodnie z zapisem nie może się to jednak stać przed upływem pięciu lat, a być może nie stanie się to nigdy. Wszystko zależy od liczby chętnych do nauki w „Medyku". Warto dodać, że Urząd Marszałkowski nadal będzie finansował „Medyka", ale pieniędzmi tymi będzie zarządzać PWSZ.