Płock: postanowili znów kształcić pielęgniarki

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 30 września 2009 11:07

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku ma się zdecydować na uruchomienie kierunku pielęgniarstwo. Obecnie, by uczyć się tego zawodu trzeba jeździć do Wyszkowa.

Płock: postanowili znów kształcić pielęgniarki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co prawda od kilku lat pielęgniarki kształci Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku, ale zajęcia odbywają się w oddziale zamiejscowym w Wyszkowie.

Kierunek jest coraz najbardziej popularny. W tym roku akademickim do wyszkowskiego oddziału przyjęto 100 osób. Chętnych było przynajmniej dwukrotnie więcej. Gazeta Wyborcza informuje, że we Włodkowicu pielęgniarstwo studiować mogą jednak tylko osoby, które już wykonują zawód, ale chcą podnieść kwalifikacje, bo wcześniej ukończyły np. tylko liceum medyczne. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mogą uczyć się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie.

W Płocku jeszcze kilka lat temu pielęgniarki kształciło Policealne Studium Medyczne. Po zmianie przepisów kierunek trzeba było zlikwidować.

O uruchomieniu kierunku myślą teraz poważnie w tutejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Jak przyznaje Małgorzata Znyk, rzeczniczka prasowa uczelni, PWSZ przymierza się do uruchomienia kilku kierunków okołomedycznych: pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, zwraca uwagę, że dzięki podwyżkom do pracy w szpitalu po latach wykonywania innego zawodu wróciło sporo osób. Jednak jego zdaniem, średnia wieku wśród pielęgniarek w jego lecznicy to 50 lat, więc problem powróci za kilka lat, kiedy odejdą na emeryturę. Chętnie udostępni szpital do praktyk, a potem zapewni pracę całym rocznikom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze