Pierwsza polska książka o guzach śródpiersia
Pierwsza współczesna polska publikacja naukowa poświęcona guzom śródpiersia ukazała się nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.
Jej pomysłodawcą, redaktorem i współautorem jest prof. Jacek Gawrychowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Guzy śródpiersia nie są łatwe do wykrycia ze względu na centralne położenie śródpiersia w obrębie klatki piersiowej. Ponadto ok. 80 proc. chorych z łagodnymi zmianami oraz 20-30 proc. ze złośliwymi nie ma żadnych dolegliwości. Dlatego prof. Gawrychowski ma nadzieję, że książka przyczyni się do zwiększenia świadomości na ten temat w środowisku lekarskim.
– Nowotwory śródpiersia mają charakter interdyscyplinarny. To obszar zainteresowania nie tylko interny i pulmonologii, ale i chirurgii, torakochirurgii, chirurgii dziecięcej, anestezjologii, onkologii, radiologii, chemioterapii – powiedział PAP prof. Jacek Gawrychowski.
– Lekarze mawiają, że to puszka Pandory – otworzysz i możesz znaleźć wszystko. Do śródpiersia wchodzi i wychodzi wiele struktur anatomicznych, wiele narządów. Wszystkie te zmiany chorobowe związane są albo z nowotworzeniem danej tkanki, albo z jakimiś wadami rozwojowymi – dodał profesor.
„Guzy śródpiersia. Diagnostyka i leczenie” ukazała się pod redakcją prof. Gawrychowskiego, we współpracy z prof. Andrzejem Gabrielem i doc. Ewą Kluczewską.
Chociaż guzy śródpiersia występują u chorych w każdym wieku – zarówno u noworodków, jak i osób w ósmej, a nawet dziewiątej dekadzie życia – to wśród chorych dominują ludzie w średnim wieku: 35-46 lat. Odsetek guzów złośliwych to 28-42 proc.
Prof. Jacek Gawrychowski jest wybitnym specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej, kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Na oddziale tym przeprowadza się najwięcej operacji przytarczyc w Polsce (80-90 rocznie).
ZOBACZ KOMENTARZE (0)