Piaseczno: uczą nowej metody kruszenia kamieni nerkowych

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2016 14:18

W Szpitalu EMC św. Anny w Piasecznie odbyło się unikalne w skali kraju szkolenie usuwania kamieni nerkowych nowoczesną małoinwazyjną metodą RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery).

Fot. mat. prasowe

Podczas szkolenia uczestnicy mogli obserwować cztery zabiegi kruszenia kamieni nerkowych przeprowadzane metodą RIRS - podała placówka w informacji dla prasy.

Jest to metoda polegająca na dotarciu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki przez naturalne otwory ciała. Lekarz nie nacina powłok, lecz drogą wstępującą przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód przy pomocy giętkiego ureterorenoskopu dostaje się do nerki, gdzie uwidacznia złogi i kruszy je przy pomocy lasera holmowego.

Nowa metoda tym różni się od stosowanej powszechnie ESWL (kruszenie z zewnątrz ultradźwiękami) czy PCNL (wytworzenie kanału do nerki poprzez nakłucie), że lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne, doszczętne kruszenie kamieni.

Stosowany podczas operacji laser holmowy jest w stanie skruszyć nawet najtwardsze złogi rozbijając je w pył. Podczas procedury RIRS można usunąć jednoczasowo kamienie z obu nerek. Po zabiegu pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni; jeszcze tego samego dnia może zostać wypisany do domu.

Urolodzy ze Szpitala EMC św. Anny Marek Zawadzki i Przemysław Zugaj mają największe w kraju doświadczenie w tego typu operacjach. Jesienią do zespołu dołączyła również dr Ewa Bres-Niewada, adiunkt z Kliniki Urologii Akademii Medycznej w Warszawie - podaje Ewa Pogodzińska, rzecznik prasowy Grupy EMC Szpitale.

Piaseczyńscy urolodzy zostali nagrodzeni przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Urologicznego podczas 45 Kongresu Naukowego PTU, gdzie zaprezentowali film przedstawiający wykonywane w piaseczyńskiej placówce zabiegi metodą RIRS.

Metoda wewnątrznerkowego kruszenia kamieni jest alternatywą dla metod stosowanych obecnie. Jest małoinwazyjna, skuteczna, bezpieczna, a pacjent szybko powraca do codziennej aktywności.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum