Personelowi medycznemu brakuje wiedzy o osobach nieheteroseksualnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2016 17:19

W programach kształcenia lekarzy, pielęgniarek, psychologów i fizjoterapeutów brakuje zagadnień związanych z postępowaniem z pacjentami nieheteroseksualnymi - oceniali uczestnicy środowej (6 kwietnia) konferencji w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Personelowi medycznemu brakuje wiedzy o osobach nieheteroseksualnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Otwierając konferencję, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przypomniał, że w raporcie przygotowanym przez jego biuro wskazano na problem niższego standardu opieki zdrowotnej oferowanej osobom nieheteroseksualnym spowodowany rozpowszechnionymi wśród personelu medycznego stereotypami dotyczącymi społeczności osób niehetroseksulanych.

Ocenił, że problemem jest brak ustawy o związkach partnerskich i nieuregulowanie kwestii równości osób będących w związkach jednopłciowych. Przypomniał, że jednym z głównych argumentów za taką ustawą jest zapewnienie tym osobom równego dostępu do opieki zdrowotnej.

Zdaniem Bodnara należy także m.in. rozważyć zmianę ustawy o prawach pacjenta, aby dyskryminacja ze względu na orientację seksualną, uznawana była jednocześnie za naruszenie prawa pacjenta.

Podczas konferencji odbyła się debata "O zdrowiu LGBT - medycznie i etycznie". Uczestnicy dyskusji również podkreślali potrzebę uwzględniania w programach kształcenia lekarzy, pielęgniarek, psychologów i fizjoterapeutów zagadnień związanych z postępowaniem z osobami nieheteroseksualnymi.

- Przeciętny lekarz ma wiedzę dotyczącą osób nieheteroseksualnych taką, która odzwierciedla stereotypy społeczne - ocenił Tadeusz Pietras z łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Również Katarzyna Bojarska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślała, że poziom wiedzy i świadomości psychologów i lekarzy o nieheteroseksualności i transpłciowości jest niski. Oceniała, że wynika to m.in. z niewielkiej liczby polskojęzycznych publikacji poruszających te zagadnienia.

Zwracała też uwagę na potrzebę przekazywania w procesie kształcenia jak najszerszych informacji o kontekście społeczno-kulturowym, w którym rozwija się tożsamość osób homoseksualnych, biseksualnych oraz transpłciowych.

- Druga rzecz to konkretne wytyczne dla lekarzy, seksuologów, psychologów, w jaki sposób postępować, ponieważ sama wiedza ogólnokontekstowa może nie przekładać się na niepopełnianie błędów w praktyce pomocowej - dodała.

Bioetyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakład Higieny, prof. Zbigniew Szawarski ocenił, że nie wystarczy przygotowanie podręczników dla lekarzy, a potrzebne są szersze rozwiązania systemowe, np. wprowadzenie Narodowego Programu Zdrowia Seksualnego oraz powstanie sieci ośrodków naukowych zajmujących się seksualnością.

Konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii, prof. Zbigniew Lew-Starowicz zwracał uwagę, że nadal wiele osób traktuje osoby nieheteroseksualne jak chorych i uważa, że należy je leczyć. Zdaniem seksuologa wynika to m.in. z tego, że wiedzę w tym zakresie czerpią oni z publikacji osób zajmujących się terapią reparatywną (tzn. zmieniającą orientację).

Konferencja "Pełny dostęp do ochrony zdrowia. Potrzeby i prawa zdrowotne osób LGBT" została zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, Rzecznika Praw Obywatelskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland oraz Fundację Watch Health Care.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze