Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z interny, czyli okazja do ćwiczenia pamięci

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 15 października 2009 06:41

W czwartek (15 października) 800 lekarzy zmagało się z testami Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych. W poprzednich latach test wzbudzał wiele emocji. Zdarzało się, że oblewało go ponad 40 proc. zdających.

Dla przyszłych internistów nadszedł czas wykazania się zdobytą wiedzą i doświadczeniem...

Jednak ostatni, wiosenny - według zdających - był już dobrze przygotowany. I rzeczywiście, w ostatniej sesji interny nie zdało jedynie 9 proc. egzaminowanych. Czy sesja jesienna będzie równie pomyślna dla przyszłych internistów?

– Trudno przewidzieć. Nigdy nie wiadomo jak lekarze będą przygotowani – mówił przed egzaminem portalowi rynekzdrowia.pl doc. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych. – Test jest dobrze opracowany, a pytania są jednoznaczne.

I rzeczywiście, w ostatniej sesji interny nie zdało jedynie 9 proc. egzaminowanych. Czy sesja jesienna będzie równie pomyślna dla przyszłych internistów?

– Trudno przewidzieć. Nigdy nie wiadomo jak lekarze będą przygotowani – mówił przed egzaminem portalowi rynekzdrowia.pl doc. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych. – Test jest dobrze opracowany, a pytania są jednoznaczne.

Konsultant krajowy zapewniał, że egzamin przeprowadzony zostanie według znanych, jasnych zasad, które były stosowane również w poprzedniej sesji.

To druga sesja egzaminu z interny, za którą odpowiada doc. Jacek Imiela, który konsultantem krajowym został w styczniu br. Wcześniej, po ubiegłorocznym egzaminie w sesji jesiennej, lekarze założyli Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES, które skutecznie protestowało przeciwko, ich zdaniem, nierzetelnemu przeprowadzaniu egzaminu.

Apel stowarzyszenia
– W innych dziedzinach medycyny również wiele osób nie zdaje egzaminu. Jednak ten z interny wywołał emocje dlatego, że zebrała się prężna grupa protestujących – uważa doc. Imiela. – Z częścią ich postulatów zgodziłem się, wprowadziłem zmiany. Byli zadowoleni z egzaminu w sesji wiosennej.

Na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych minister zdrowia Ewa Kopacz powołała doc. Jacka Imielę 28 stycznia tego roku. Doc. Imiela jest ordynatorem I Oddziału Wewnętrznego i Nefrologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie-Międzylesiu. Jacek Imiela zastąpił na stanowisku konsultanta krajowego prof. Zbigniewa Gacionga, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Konsultant krajowy nie mógł zrealizować wszystkich postulatów protestujących lekarzy, choćby tego, żeby po egzaminie były publikowane pytania testowe. Dlatego, tak jak przed ostatnim egzaminem, stowarzyszenie apeluje do zdających lekarzy o zapamiętywanie pytań i nadsyłanie ich do stowarzyszenia, aby można było odtworzyć test.

„Zwracamy się apelem do lekarzy zdających PES w sesji jesiennej 2009 o zapamiętywanie i nadsyłanie pytań z egzaminu testowego” – apeluje na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES.

Jak odtworzyć test
Stowarzyszenie podaje też porady praktyczne, dotyczące zapamiętywania pytań:

„Technika jest prosta (jak w sesji wiosennej) – przed wejściem na salę ustalamy sobie w myślach numer pytania, które zamierzamy zapamiętać. Istotne jest, aby nie uzgadniać między sobą, kto jakie pytanie zapamięta, oraz aby skupić się przy zapamiętywaniu na tym konkretnym pytaniu (tym sposobem uzyskamy poprzez przypadkowość pełne pokrycie testu); można – jako dodatkowy cel – traktować zapamiętywanie innych pytań, które z jakichś powodów przykują Państwa uwagę”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum