Palenie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Autor: WP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2008 17:00

Bierne palenie zwiększa ryzyko udaru mózgu u współmałżonków palaczy - informuje pismo "American Journal of Preventive Medicine". Ryzyko spada jednak, gdy partner rzuci palenie.

- Wcześniej udało się dobrze udokumentować związek między biernym paleniem a ryzykiem wieńcowej choroby serca. Ale znacznie mniej dowodów zebrano na temat wpływu biernego palenia na ryzyko udaru mózgu - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

Przeanalizowali dane zebrane w grupie ponad 16 tys. osób po 50 roku życia.

Okazało się, że osoby, które nigdy nie paliły, ale były narażone na bierne wdychanie dymu papierosowego z powodu nałogu małżonka, miały o 42% wyższe ryzyko udaru mózgu, w porównaniu z partnerami osób nigdy niepalących. U osób, które w przeszłości zerwały z nałogiem, palący współmałżonek zwiększał ryzyko udaru aż o 72 proc. Z kolei partnerzy byłych palaczy nie byli narażeni na udar bardziej, niż partnerzy osób, które nigdy nie paliły.

Wskazuje to, że choć ryzyko udaru rośnie, gdy twój współmałżonek pali, to może wrócić do normalnego poziomu, gdy zerwie z nałogiem – komentują autorzy pracy.

Dodają zarazem, że osoby palące miały znacznie podwyższone ryzyko udaru, niezależnie od tego, czy ich współmałżonek aktualnie palił, czy nie. Statystyki wskazują, że aż jedna czwarta udarów mózgu ma związek z paleniem papierosów.

– Nasze odkrycie wskazuje, że palacze narażają swoich – niepalących lub palących w przeszłości współmałżonków – na wyższe ryzyko udaru mózgu. Zatem korzyści zdrowotne z rzucenia palenia mogą dotyczyć nie tylko samego palacza, ale też jego partnera - komentuje autorka pracy dr Maria Glymour.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum