PTD: apel w sprawie obrony specjalizacji diabetologicznej

Autor: PTD, DMX/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2012 22:00

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jest przeciwne propozycji Ministerstwa Zdrowia, aby połączyć w ramach systemu specjalizacji diabetologii z endokrynologią, tworząc nową specjalizację w zakresie pediatrii pod nazwą „endokrynologia i diabetologia dziecięca”.

W opinii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego taka decyzja będzie bardzo niekorzystna, nie tylko dla diabetologii jako dziedziny medycyny, ale przede wszystkim dla pacjentów - czytamy w piątkowym (2 marca) apelu PTD.

Jak tłumaczą diabetolodzy leczenie cukrzycy jest złożonym procesem, wymagającym wszechstronnej wiedzy i łączenie jej z innym obszarem medycyny w procesie specjalizacji spowoduje, że dostęp do odpowiednio wykształconym lekarzy, poświęcających całą swoja aktywność zawodową chorym na cukrzycę znacznie się pogorszy.

PTD odbiera propozycje MZ, jako chęć zlikwidowania specjalizacji z diabetologii w ogóle. Tyczasem - jak wskazują diabetolodzy - mamy obecnie do czynienia ze wzrostem liczby zachorowań na cukrzycę, a co za tym idzie liczba lekarzy ze specjalizacją z diabetologii powinna być w Polsce co najmniej trzykrotnie wyższa, niż obecnie.

- Aby nie doszło do destrukcji istniejącego systemu specjalizacji z diabetologii i nie uległa pogorszeniu opieka na pacjentami z cukrzycą, w imieniu Zarządu Głównego apeluję do Państwa, członków i sympatyków PTD, o kierowanie do Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Janusza Kleinroka oraz do ministra zdrowia dr Bartosza Arłukowicza, pism z protestem przeciwko powoływaniu nowej specjalizacji - czytamy w apelu podpisanym przez prof. Leszka Czupryniaka, prezesa PTD.

Jak informuje PTD swój protest w tej sprawie wyrazili już doświadczeni pediatrzy diabetolodzy prof. J. Bodalski, prof. E. Otto-Buczkowska, prof. R. Wąsikowa oraz Sekcja Pediatryczna PTD. Proponowanych zmian nie aprobują także krajowi konsultanci z diabetologii i endokrynologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum