PPOZ krytycznie o projekcie rozporządzenia ws. limitów przyjęć na studia medyczne

Autor: PPOZ, DMX/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2011 09:47

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) nie zgadza się z proponowanym przez minister zdrowia projektem rozporządzenia na wprowadzenie limitów przyjęć na studia medyczne.

PPOZ krytycznie o projekcie rozporządzenia ws. limitów przyjęć na studia medyczne

Sprzeciw lekarze argumentują troską o niedaleką przyszłość pacjentów. Według PPOZ (wcześniej Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie) przewidywane rozporządzeniem limity przyjęć na kierunek lekarski są niewspółmierne do potrzeb.

- Związek nasz już od kilku lat wskazuje na pogłębiający się niedobór kadry lekarskiej, szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej. Jednocześnie rosną systematycznie potrzeby zdrowotne w tym obszarze ochrony zdrowia - komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Jak tłumaczy rosnące potrzeby wynikają z trendów demograficznych, które wskazują na systematyczne starzenie się polskiego społeczeństwa.

- Zjawisko luki pokoleniowej w grupie lekarzy rodzinnych już w tej chwili stało się faktem. Przyszłe lata będę te lukę pogłębiały – uważa Bożena Janicka.

PPOZ apeluje o zwiększenie nie tylko limitów przyjęć na studia, ale także o stwarzanie preferencji dla podstawowej opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne przekazało do uzgodnień zewnętrznych 25 maja b.r. Termin zgłaszania uwag upłynął 15 czerwca.

Resort zapewnia, że 
limity przyjęć dla kierunków medycznych prowadzonych w uczelniach medycznych tj. w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Zdrowia zostały wprowadzone w oparciu o propozycje zgłoszone przez uczelnie.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum