PKA: źle z jakością kształcenia na uczelniach; na cenzurowanym są też kierunki medyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2013 08:37

Państwowa Komisja Akredytacyjna w ostatnich latach coraz częściej ocenia negatywnie przygotowanie uczelni do kształcenia na niektórych kierunkach. Wśród najczęściej odrzucanych wniosków o nadanie uprawień do kształcenia są m.in. te dotyczące prowadzenia zajęć z fizjoterapii i pielęgniarstwa.

PKA: źle z jakością kształcenia na uczelniach; na cenzurowanym są też kierunki medyczne

Na rynku funkcjonuje kilkaset uczelni i o wiele więcej kierunków studiów. Jak się okazuje, niektóre z nich lepiej omijać szerokim łukiem, a na pewno trzeba dokładnie prześwietlić przed dokonaniem wyboru - radzi dziennik Rzeczpospolita.

Gazeta dotarła do niepublikowanych jeszcze danych Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Okazuje się, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, przed dwoma laty skokowo zwiększyła się liczba ocen negatywnych, które wystawiła ocenianym kierunkom.

Najczęściej dzieje się tak, bo wykładowcy są specjalistami w innych dziedzinach niż te, które powinny być nauczane na danym kierunku studiów. Na przykład w Radomiu pewna uczelnia na kierunku ubezpieczenia prowadziła wykłady ze spawalnictwa.

PKA wyjaśnia, że w ostatnim czasie m.in. z takich powodów była zmuszona odrzucić wiele wniosków uczelni dotyczących nadania uprawnień do kształcenia.

I tak w przypadku studiów I stopnia, czyli licencjackich, najczęściej odrzucane były wnioski dotyczące kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne oraz fizjoterapia.

W przypadku studiów II stopnia, a więc nadających tytuł magistra, najwięcej zastrzeżeń budziły, poza wspomnianą już fizjoterapią, ekonomia, zarządzanie, pielęgniarstwo oraz pedagogika.

Gazeta podaje przykłady konkretnych uczelni i kwestionowanych kierunków.

Więcej: http://www.rp.pl 

 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum