PKA pozytywnie o kształceniu na kierunku lekarskim w Opolu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2016 18:13

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozytywnie zaopiniowało wniosek Uniwersytetu Opolskiego (UO) o nadanie Wydziałowi Przyrodniczo-Technicznemu uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim na poziomie jednolitych studiów magisterskich - podał Uniwersytet.

PKA pozytywnie o kształceniu na kierunku lekarskim w Opolu. Fot. Archiwum

Rzecznik Uniwersytetu Opolskiego Marcin Miga powiedział we wtorek (10 maja) PAP, że pozytywna opinia prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wyrażona została w uchwale. W komunikacie Miga dodał, że wniosek UO zostanie przekazany do Ministerstwa Zdrowia do kolejnego zaopiniowania.

- Na podstawie tych dwóch ocen Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie decyzję o udzieleniu zgody na otwarcie na UO kierunku lekarskiego - poinformował.

Prorektor UO ds. promocji i zarządzania prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak dodała, że pozytywna opinia PKA znaczy, iż instytucja ta przyjęła bez zarzutów przygotowanie UO do uruchomienia kierunku lekarskiego - zarówno pod względem kadry, jak również organizacji pracy dydaktycznej, zaplecza, organizacji studiów czy zaplecza klinicznego. 

UO zabiega o to, by kierunek lekarski był uruchomiony w roku akademickim 2017/2018. Według założeń na I rok studiów na tym kierunku UO mógłby przyjąć 60 studentów. Collegium Medicum, w którym miałyby być prowadzone studia na kierunku lekarskim, ma powstać przy ul. Oleskiej w Opolu. Koszt tej inwestycji obejmującej przebudowę i rozbudowę istniejącego tam obiektu oraz jego wyposażenie, to ponad 41 mln zł.

Wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał już pozytywne opinie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia, a potem został skierowany właśnie do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Teraz ponownie zostanie przesłany do resortu zdrowia który - jak dodała prof. Piątkowska-Stepaniak - oczekuje jeszcze przedstawienie odpowiednio przygotowanej umowy ze szpitalem, który ma stać się z czasem szpitalem klinicznym.

- Jesteśmy w trakcie przygotowania umowy w tej sprawie między Uniwersytetem Opolskim a Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu - dodała prorektor. Jak zaznaczyła, w związku z tym, iż Wojewódzkie Centrum Medyczne podlega samorządowi województwa, umowa taka zawarta ma być przy akceptacji marszałka województwa.

Podczas wizyty w Opolu na początku kwietnia wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że rok akademicki 2017/2018 to realistyczny termin uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu.

Zastrzegł jednak, że warunkiem utworzenia tego kierunku na UO jest właśnie przekazanie szpitala WCM Uniwersytetowi Opolskiemu lub oddanie tej placówki w pieczę UO oraz "połączenie potencjału" UO i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) w Opolu i konsolidacja tych uczelni.

Jak podano w wydanym w tej sprawie w kwietniu komunikacie "władze UO i PMWSZ w Opolu zadeklarowały zintensyfikowanie wspólnych działań, które prowadzić będą do osiągnięcia tego celu".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum