×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PES po nowemu. Wiceminister Bromber: Myślimy o zmianie charakteru pytań i formy egzaminu

Autor: Jakub Styczyński • Źródło: Rynek Zdrowia21 maja 2023 14:00Aktualizacja: 22 maja 2023 07:45

Nowości w przeprowadzaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego są nieuniknione. Myślimy o zmianie charakteru pytań i formy egzaminu - mówi nam wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Modyfikacje miałyby lepiej sprawdzać umiejętności lekarzy.

PES po nowemu. Wiceminister Bromber: Myślimy o zmianie charakteru pytań i formy egzaminu
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zapowiada zmiany w egzaminie PES. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Ministerstwo Zdrowia chce zmian w pytaniach oraz formie przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego
  • Rozważane jest wprowadzenie zadań opartych na analizie wideo lub audio oraz z wykorzystaniem symulacji interaktywnych
  • Resort testuje też egzaminy z wykorzystaniem chatbotów i przygląda się możliwości sprawdzania umiejętności praktycznych w wirtualnej rzeczywistości

Symulacje VR, chatboty i algorytmy. Rozważane są różne możliwości

Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz członek Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji powiedział Rynkowi Zdrowia, że konieczne jest wprowadzenie zmian w przeprowadzaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Rozważane są różne możliwości.

- Możemy wprowadzić pytania z wykorzystaniem multimediów np. obrazów, nagrań wideo lub audio. Ciekawym rozwiązaniem są pytania z wykorzystaniem metody „przeciągnij i upuść” - mówi Bromber.

Resort zastanawia się też nad zadaniami opartymi na analizie danych, w których trzeba byłoby wyciągnąć wnioski lub odpowiedzieć na pytania. Ponadto rozważane jest wykorzystanie symulacji interaktywnych, gdzie zdający musiałby podjąć właściwą decyzję lub wykonać określone czynności.

Wiceminister Bromber, pytany o możliwość wprowadzenia egzaminu w formie zdalnej, odpowiedział, że nie ma takich planów. Rozważana jest jednak zmiana formy egzaminu stacjonarnego.

Przedstawiciel resortu zdrowia uważa, że ciekawe byłoby wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości. W cyfrowym środowisku uczestnik mógłby mieć do wykonania praktyczne zadania.

Pilotażowo w części ośrodków akademickich prowadzone są również egzaminy z wykorzystaniem chatbotów w formie interaktywnych dialogów. Chatbot zadaje wówczas pytania i analizuje odpowiedzi.

Alternatywą dla obecnej formy egzaminu są egzaminy adaptacyjne, w których wykorzystywane byłyby algorytmy do tworzenia spersonalizowanych egzaminów.

- System mógłby analizować odpowiedzi uczestnika i dostosowywać poziom trudności kolejnych pytań w czasie rzeczywistym. Umożliwiłoby to jeszcze dokładniejsze określenie poziomu wiedzy i umiejętności - stwierdza wiceminister Bromber.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze