Ostrołęka: na miejscowej uczelni powstanie wydział pielęgniarstwa

Autor: Tygodnik Ostrołęcki/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2019 09:15

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli samorządu pielęgniarskiego oraz lokalnego samorządu w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce (Mazowieckie) powstanie wydział pielęgniarstwa.

Ostrołęka: na miejscowej uczelni powstanie wydział pielęgniarstwa
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Taka decyzja zapadła podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, która miała miejsce 9 maja 2019 w Ostrołęce. Inicjatorem przedsięwzięcia była wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska, która w trakcie swojego przemówienia zauważyła, że w Ostrołęce brakuje wydziału kształcącego pielęgniarki i położne. Zaproponowała wówczas, aby władze lokalne, biorąc pod uwagę braki kadrowe, zadbały lokalnie o tę kadrę, na potrzeby regionu.

Temat podjęła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. Ogłosiła ona, że wspólnie z prezydentem Ostrołęki Łukaszem Kulikiem zdecydowano, iż samorząd podejmie inicjatywę na rzecz kształcenia pielęgniarek w Ostrołęce.

Mariola Łodzińska z kolei podkreśliła, powołując się na dane, które zawiera Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych, że w ostatnim okresie zaobserwowano pozytywny trend w Polsce. Udało się bowiem zatrzymać wyjazd pielęgniarek za granicę. Jeszcze w 2017 roku wydanych zaświadczeń do możliwości podjęcia pracy za granicą było około 1200-1300 w całej Polsce. Pod koniec 2018 roku wydano ich tylko 413.

Co też istotne - jeszcze niedawno, mimo że około 5 tys. pielęgniarek w Polsce kończyło studia licencjackie, tylko 60 proc. występowało do okręgowych izb o prawo wykonywania zawodu. W tej chwili o prawo wykonywania zawodu występuje prawie 100 proc.

Więcej: to.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum