×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opublikowano nowe programy specjalizacji lekarskich. Minister zdrowia zatwierdził kolejne 32

Autor: oprac. MCD • Źródło: PAP01 marca 2023 13:39

Opublikowane zostały kolejne 32 zaktualizowane programy specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Obowiązywać będą medyków rozpoczynających szkolenie już wiosną tego roku. - Programy przygotowują eksperci. Naszym zadaniem jest dbanie o to, aby proces przebiegał zgodnie z przepisami – mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Opublikowano nowe programy specjalizacji lekarskich. Minister zdrowia zatwierdził kolejne 32
Minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 zaktualizowane programy specjalizacji. Będą obowiązywały już od wiosny 2023 r. Fot. Łukasz Gągulski/PAP
  • Resort zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacyjne. W sumie ministerstwo zaakceptowało już 73 nowe programy
  • Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty muszą być one dostosowywane do aktualnej wiedzy medycznej co najmniej raz na 5 lat
  • Programy opracowuje zespół, którym kieruje konsultant krajowy w danej dziedzinie powołany przez MZ. Jak podkreśla prof. Ryszard Gellert, CMKP nie ingeruje w ich merytoryczną zawartość
  • - Dbamy o to, żeby wszystko było zgodne z przepisami krajowymi oraz o to, by czas realizacji programów specjalizacji nie był krótszy niż minimum wymagane przez Unię Europejską - zapewnia szef CMKP 

Minister zdrowia zaakceptował kolejne 32 nowe programy specjalizacji lekarskich

Opublikowane zostały kolejne 32 zaktualizowane programy specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Obowiązywać będą medyków rozpoczynających szkolenie już wiosną tego roku. W sumie resort zaakceptował już 73 nowe programy. Pozostałe są na końcowym etapie opracowywania w zespołach ekspertów.

- To kolejne programy, które zostały przygotowane przez zespoły ds. programów specjalizacyjnych kierowane przez konsultantów krajowych w danej dziedzinie - powiedział PAP dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. - Za każdym razem po przedstawieniu programu przez zespół, my jako CMKP, redagujemy go i przekazujemy niezwłocznie go do Ministerstwa Zdrowia - dodał.

Prof. Gellert zaznaczył, że ostateczna decyzja w sprawie akceptacji programów specjalizacji należy zawsze do ministra zdrowia. Dopiero zatwierdzony przez ministra program staje się obowiązujący i jest publikowany na stronie CMKP.

W sumie minister zdrowia zaakceptował 73 programy specjalizacji. Pozostałe są na końcowym etapie opracowywania w zespołach ekspertów. Lekarzy, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne w wyniku wiosennego postępowania kwalifikacyjnego, będą obowiązywać wyłącznie nowe programy szkolenia.

Odnosząc się do zastrzeżeń części środowiska lekarskiego dotyczących treści niektórych programów, które zostały opublikowane na początku lutego, prof. Gellert podkreślił, że CMKP nie ingeruje w merytoryczną zawartość programów.

- Dbamy o to, żeby wszystko było zgodne z przepisami krajowymi oraz o to, by czas realizacji programów specjalizacji nie był krótszy niż minimum wymagane przez Unię Europejską - podkreślił.

Odniósł się też do wątpliwości Naczelnej Rady Lekarskiej, która - po opublikowaniu pierwszej transzy programów - zaapelowała do ministra zdrowia o wstrzymanie wprowadzenia ich w życie "do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi".

- Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty program ma przygotować zespół, którym kieruje konsultant krajowy powołany przez Ministerstwo Zdrowia - przypomniał prof. Gellert.

Jak dodał, "w skład zespołu w każdej specjalizacji wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i CMKP, zatem wszystkie zmiany są konsultowane w gronie ekspertów, reprezentujących te organizacje".

W sumie zaktualizowanych zostanie 86 programów specjalizacji

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty programy muszą być dostosowywane do aktualnej wiedzy medycznej co najmniej raz na 5 lat.

W sumie zaktualizowanych ma zostać 86 programów specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Wszystkie zatwierdzone programy muszą być wprowadzone do Systemu Monitorowania Kształcenia do końca pierwszego kwartału br. Lekarz/lekarza dentysta kierowany przez wojewodę do jednostki akredytowanej od wiosny 2023 będzie miał załączony do Elektronicznej Karty Specjalizacji (EKS) obowiązujący go nowy program szkolenia specjalizacyjnego.

Prof. Gellert przypomniał, że jednostki posiadające akredytację do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych, mają obowiązek weryfikacji akredytacji w ciągu 12 miesięcy od dnia ogłoszenia nowych programów. Obowiązek uzyskania nowej akredytacji dotyczy wyłącznie jednostek zamierzających prowadzić szkolenie specjalizacyjne na podstawie nowych programów.

Jednostki akredytowane, które już szkolą lekarzy według starych programów, zachowają akredytację tylko do momentu zakończenia tych szkoleń. Dyrektor CMKP dodał, że w nowych programach specjalizacji warunki akredytacji są precyzyjnie opisane.

Treść programów można znaleźć na stronie CMKP w zakładce Lekarze i lekarze dentyści https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/podyplomowe/lekarze-i-lekarze-dentysci.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum