Opole: wyższa szkoła medyczna już nie chce łączyć się z Uniwersytetem Opolskim

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2019 18:00

Senat Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu jednogłośnie podjął w piątek (8 lutego) uchwałę o wycofaniu się uczelni z planowanego połączenia z Uniwersytetem Opolskim.

Opole: wyższa szkoła medyczna już nie chce łączyć się z Uniwersytetem Opolskim
Uchwała z 8 lutego unieważniła wcześniejsze ustalenia uczelni. Fot. Archiwum

Jak przypomina Nauka w Polsce, w listopadzie 2018 r. senaty Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej podjęły jednobrzmiące uchwały o połączeniu obydwu uczelni. W ramach porozumienia uwzględniono m.in. 5-letnie gwarancje zatrudnienia pracowników PMWSZ i zapewnienia odpowiedniej reprezentacji szkoły medycznej w nowej strukturze. Uchwała z 8 lutego unieważniła wcześniejsze ustalenia.

Powodem takiego stanowiska władz PMWSZ jest nowa wizja funkcjonowania połączonych uczelni, jakie w połowie stycznia przedstawił Uniwersytet Opolski.

- Na skutek wskazówek z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego musieliśmy zmienić te uchwały. Musiały brzmieć zgodnie z obowiązującymi przepisami. To miały być zmiany kosmetyczne, dotyczące pewnych sformułowań. (...) Uniwersytet Opolski przedstawił nam kompletnie inne porozumienie - podkreślał rektor PMWSZ Tomasz Halski.

Jak poinformował na konferencji prasowej rektor Halski, obecnie jego uczelnia nie widzi możliwości prowadzenia dalszych negocjacji w kierunku ustalenia warunków włączenia do UO i odstępuje od procedury włączenia.

Władze Uniwersytetu Opolskiego zapowiedziały, że przedstawią swoje stanowisko na temat obecnej sytuacji podczas konferencji prasowej w przyszłym tygodniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum