Opole: uniwersytet poszuka kasy na kierunek lekarski również u przedsiębiorców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2016 17:49

Na uruchomienie w 2017 r. studiów na kierunku lekarskim Uniwersytet Opolski potrzebuje ponad 8 mln zł wkładu własnego. Dotacje na ten cel zapewniły już samorządy woj. opolskiego i miasta. Kolejnych darczyńców uczelnia chce pozyskać w najbliższych miesiącach.

Opole: uniwersytet poszuka kasy na kierunek lekarski również u przedsiębiorców
Całkowity koszt utworzenia nowego kierunku lekarskiego - wraz z rozbudową, remontem i wyposażeniem Collegium Medicum - wynosi ponad 41 mln zł. Fot. Archiwum

W poniedziałek (26 września) w Opolu odbyło się spotkanie honorowej kapituły uczelni i przedsiębiorstw. Miało ono na celu oszacowanie wielkości zewnętrznego wsparcia finansowego, które będzie stanowić wkład własny do inwestycji budowy i wyposażenia przyszłego Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego (UO). Tam od przyszłego roku akademickiego mają się kształcić przyszli lekarze.

- Na ponad 8 mln zł mamy już zapewnione 2,2 mln - 1,2 mln zł z budżetu miasta oraz 1 mln zł z urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego. W najbliższych miesiącach będzie chcieli pozyskać kolejnych darczyńców, na przykład przedsiębiorców. W razie niepowodzenia prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapewnił, że dołoży resztę potrzebnej kwoty z budżetu miasta - powiedział rzecznik UO Maciej Kochański.

Całkowity koszt utworzenia nowego kierunku lekarskiego - wraz z rozbudową, remontem i wyposażeniem Collegium Medicum - wynosi ponad 41 mln zł. W ubiegłym tygodniu uczelnia poinformowała o deklaracji otrzymania 32 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w tym 15 mln zł na 2017 r.). Zebranie ponad 8 mln zł wkładu własnego przez uczelnię - jak podał Kochański - jest konieczne, by to dofinansowanie z resortu nauki uzyskać.

Na samo uruchomienie kierunku i umożliwienie rozpoczęcia tam nauki studentom pierwszego roku potrzeba ok. 21 mln zł. Cała inwestycja ma być zrealizowana do 2019 r. W następnych latach uczelnię czeka m.in. utworzenie kolejnych pracowni i laboratoriów potrzebnych studentom wyższych lat.

Jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim ruszą w roku akademickim 2017/2018 na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym UO. W październiku przyszłego roku naukę ma tam rozpocząć 60 studentów. Decyzję o nadaniu uczelni uprawnień do tego w sierpniu w Opolu podpisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W prowadzeniu tych studiów UO będzie współpracować z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. Głównym zapleczem klinicznym uczelni ma być Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu. W przyszłości ma się ono stać uniwersyteckim szpitalem klinicznym.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 r. Obecnie studenci kształcą się tam na ośmiu wydziałach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum