Opole: samorząd będzie zachęcał do nauki zawodów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2020 19:58

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu będzie współpracować z samorządem województwa opolskiego na rzecz pozyskiwania nowych kadr w zawodach medycznych. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek (24 lutego) rektor PMWSZ i marszałek województwa.

W skali regionu opolskiego brakuje około dwóch tysięcy pielęgniarek .Fot. Vlastimil/Flickr CC BY-SA 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Podpisany w poniedziałek list intencyjny zakłada współpracę jedynej w Polsce państwowej wyższej szkoły zawodowej z samorządem województwa. Celem współpracy jest zachęcenie młodzieży do nauki zawodów medycznych. Według szacunków urzędu marszałkowskiego w tej chwili w skali regionu brakuje około dwóch tysięcy pielęgniarek.

Władze województwa zapowiedziały, że samorząd jest gotowy do ufundowania stypendiów, które mogą zachęcić młodzież do nauki w zawodach medycznych. W tym roku na stypendia dla słuchaczy szkół medycznych w regionie urząd marszałkowski przygotował 300 tysięcy złotych, jednak zamierza tę kwotę sukcesywnie powiększać.

W przeszkoleniu kadry mają też pomóc programy unijne, o które władze województwa chcą zabiegać w nowej perspektywie finansowej UE.

Obydwie strony umowy zadeklarowały działania na rzecz promowania zawodów medycznych m.in. w ramach spotkań organizowanych w szkołach różnych szczebli. Oprócz spotkań informacyjnych przewidziano m.in. warsztaty i spotkania z profesjonalistami medycznymi, którzy będą przybliżać potencjalnym kandydatom szkół medycznych praktyczne aspekty pracy w jednostkach ochrony zdrowia. Dla osób nie posiadających matury, proponowane będą szkolenia dla chętnych do uzyskania uprawnień opiekuna medycznego. 

PAP - Marek Szczepanik

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum