Opole: powstaje wydział lekarski, UO otrzymał szpital kliniczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2017 16:09

Samorząd województwa opolskiego przekazał w piątek (9 czerwca) Uniwersytetowi Opolskiemu Wojewódzkie Centrum Medyczne. Wartość przekazanej placówki, która stanie się szpitalem klinicznym, szacuje się na 179 mln zł. To kolejny etap tworzenia na uczelni wydziału lekarskiego.

Opole: powstaje wydział lekarski, UO otrzymał szpital kliniczny
Samorząd przekazał Uniwersytetowi Opolskiemu Wojewódzkie Centrum Medyczne. Fot. Archiwum

- Ostatnie dwa lata starań o uruchomienie medycyny na UO to dowód, że można ponad podziałami politycznymi zrobić coś dobrego dla regionu. Wspólnymi siłami dokonaliśmy czegoś, co wiele osób uważało za nierealne - powiedział marszałek województwa Andrzej Buła.

Zdaniem rektora UO prof. Marka Masnyka po otrzymaniu obiektów i wszystkich niezbędnych zgód, opolska uczelnia wchodzi na nowy poziom działalności.

- Utworzenie wydziału lekarskiego to efekt uporu wielu osób ze świata nauki, polityki i biznesu, które włożyły swoją cegiełkę w budowę gmachu naszej uczelni. Teraz możemy już czekać na październik, kiedy w murach naszej uczelni rozpoczną studia pierwsi studenci kierunku lekarskiego - podkreślił rektor.

Dla dyrektora WCM Dariusza Madery, przekazanie, oprócz znaczenia właścicielskiego i symbolicznego, oznacza także zmiany jakościowe.

- Oprócz zmiany właścicielskiej dojdzie do zmiany w strukturze szpitala. Zamiast oddziałów pojawią się kliniki. Zmienimy także zakres działalności, która oprócz usługowej powiększy się o działania naukowe. Rozmawiamy już z samodzielnymi naukowcami, którzy mogą wzmocnić nasz zespół. Oczywiście, przekształcenie WCM w szpital kliniczny to także szansa na podniesienie jakości naszych usług i kwalifikacji całej kadry. To także możliwość pozyskania pieniędzy z funduszy, do których do tej pory nie mieliśmy dostępu - wyliczał Madera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum