×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opole: na razie nie będzie połączenia uniwersytetu i szkoły medycznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia07 października 2019 09:12Aktualizacja: 07 października 2019 09:27

W miniony piątek (4 października) Uniwersytet Opolski uroczyście zainaugurował rok akademicki. Miał być pierwszym, wspólnym z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową, po połączeniu uczelni. Do tego jednak nie doszło. Ze strony internetowej ministerstwa wycofano projekt rozporządzenia zakładającego połączenie dwóch opolskich uczelni.

Opole: na razie nie będzie połączenia uniwersytetu i szkoły medycznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obie uczelnie mające się połączyć nie otrzymały w tej sprawie żadnych informacji ze strony ministerstwa. Obie też kolejny rok akademicki zaczynają tak jak do tej pory, czyli jako autonomiczne jednostki.

Jak informuje Katarzyna Zawada, rzeczniczka ministra, zodnie z jego decyzją, wobec braku woli porozumienia w sprawie przez rektorów uczelni opolskich, prace zostały wstrzymane, co nie oznacza, że w następnej kadencji nie zostaną podjęte. W dalszym ciągu aktualna jest opinia MNiSW dotycząca tego, że konsolidacja PMWSZ w Opolu z UO byłaby korzystnym rozwiązaniem sprzyjającym uzyskiwaniu efektu synergii z działalności (w tym naukowej) obydwu uczelni.

O połączeniu obu uczelni mówiło się od dawna. W zeszłym roku było już to praktycznie pewne: senaty obu uczelni podjęły odpowiednie uchwały, wypracowano warunki połączenia, a także ustalono datę: 1 października 2019 roku. Jednak w lutym br. senat uczelni medycznej podjął jeszcze jedną uchwałę, tym razem sprzeciwiając się połączeniu uczelni. Mimo to w kwietniu br. na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego umieszczono projekt rozporządzenia ministra zakładający połączenie obu uczelni z nową datą, 14 lipca 2019 roku.

Więcej: opole.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze