Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 07-10-2019 09:12

Opole: na razie nie będzie połączenia uniwersytetu i szkoły medycznej

W miniony piątek (4 października) Uniwersytet Opolski uroczyście zainaugurował rok akademicki. Miał być pierwszym, wspólnym z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową, po połączeniu uczelni. Do tego jednak nie doszło. Ze strony internetowej ministerstwa wycofano projekt rozporządzenia zakładającego połączenie dwóch opolskich uczelni.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Obie uczelnie mające się połączyć nie otrzymały w tej sprawie żadnych informacji ze strony ministerstwa. Obie też kolejny rok akademicki zaczynają tak jak do tej pory, czyli jako autonomiczne jednostki.

Jak informuje Katarzyna Zawada, rzeczniczka ministra, zodnie z jego decyzją, wobec braku woli porozumienia w sprawie przez rektorów uczelni opolskich, prace zostały wstrzymane, co nie oznacza, że w następnej kadencji nie zostaną podjęte. W dalszym ciągu aktualna jest opinia MNiSW dotycząca tego, że konsolidacja PMWSZ w Opolu z UO byłaby korzystnym rozwiązaniem sprzyjającym uzyskiwaniu efektu synergii z działalności (w tym naukowej) obydwu uczelni.

O połączeniu obu uczelni mówiło się od dawna. W zeszłym roku było już to praktycznie pewne: senaty obu uczelni podjęły odpowiednie uchwały, wypracowano warunki połączenia, a także ustalono datę: 1 października 2019 roku. Jednak w lutym br. senat uczelni medycznej podjął jeszcze jedną uchwałę, tym razem sprzeciwiając się połączeniu uczelni. Mimo to w kwietniu br. na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego umieszczono projekt rozporządzenia ministra zakładający połączenie obu uczelni z nową datą, 14 lipca 2019 roku.

Więcej: opole.wyborcza.pl