Opole: medyczna uczelnia zawodowa połączy się z uniwersytetem, choć tego nie chce?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2019 11:24

Jarosław Gowin, szef resortu nauki i szkolnictwa, przygotował projekt rozporządzenia w sprawie włączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) w Opolu do Uniwersytetu Opolskiego (UO). Tymczasem PMWSZ wycofało się z wcześniejszych planów fuzji.

Opole: medyczna uczelnia zawodowa połączy się z uniwersytetem, choć tego nie chce?
Wicepremier Jarosław Gowin, szef resortu nauki i szkolnictwa, przygotował projekt rozporządzenia. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Podczas konsultacji "Konstytucji dla nauki" wicepremier Jarosław Gowin deklarował, że łączyć uczelni na siłę nie ma zamiaru, a ewentualne decyzje o konsolidacji będą autonomiczne. Jednak przepisy nie nakładają na ministra obowiązku zasięgnięcia opinii szkół w sprawie ich łączenia.

W Opolu obydwie placówki na początku co prawda porozumiały się w kwestii połączenia, ostatecznie jednak Senat PMWSZ podjął uchwałę, w której wycofał się z całej procedury. Uznał, iż istnieją zbyt duże rozbieżności między wizją PMWSZ a pomysłem UO na dalsze losy uczelni zawodowej w strukturze uniwersytetu - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

MNiSW tłumaczy, że połączenie było zobowiązaniem podjętym wobec szefa resortu przez rektorów obydwu uczelni. Co więcej, jego realizacja wiązała się z przekazaniem znacznych pieniędzy na rozwój infrastruktury związanej z kształceniem medycznym.

Jak wyjaśnia Maciej Kochański, rzecznik prasowy UO, uczelnia czekała na taki ruch po fiasku negocjacji, które odbywały się przez prawie trzy lata. 

Z kolei rektor PMWSZ Tomasz Halski odczuwa "duży dyskomfort". Uważa, że casus jego uczelni unaocznił brak szczegółowych przepisów regulujących proces fuzji. W jego ocenie cała procedura powinna być opracowana, opisana i zatwierdzona przez zainteresowanych oraz ministra nauki.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum