Opole: będą rządowe pieniądze na budowę Collegium Medicum?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2016 15:39

Jest szansa na to, by Uniwersytet Opolski pozyskał dofinansowanie z budżetu państwa na przebudowę jednego z budynków uczelni na potrzeby Collegium Medicum - zadeklarował w piątek (8 kwietnia) w Opolu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Deklarację o możliwym wsparciu finansowym przebudowy jednego z budynków uczelni na potrzeby Collegium Medicum złożył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Fot. Fotolia

Deklaracja taka padła na zorganizowanej przez Uniwersytet Opolski (UO) konferencji prasowej. Dardziński rozmawiał wcześniej z władzami uczelni o kierunku lekarskim, o którego utworzenie zabiega UO.

Collegium Medicum, w którym miałyby być prowadzone studia na kierunku lekarskim, ma powstać - jak wynika z informacji UO - przy ul. Oleskiej w Opolu. Koszt tej inwestycji obejmującej przebudowę i rozbudowę istniejącego tam obiektu oraz jego wyposażenie, to ponad 41 mln zł.

Jak mówiła na piątkowej konferencji prasowej prorektor UO ds. promocji i zarządzania prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, wniosek o sfinansowanie części inwestycji został już złożony do resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Uczelnia zadeklarowała też, że jest w stanie zapewnić wkład własny w wysokości 20 proc. Dodała, że w tej kwestii uniwersytet liczy także na sponsorów i podała, że po milionie zł wsparcia zadeklarowały już miasto Opole oraz sejmik woj. opolskiego.

Dr Piotr Dardziński - odpowiadając na pytania dziennikarzy - zadeklarował, że "jest szansa" na pozyskanie dofinansowania centralnego dla Collegium Medicum w Opolu i zapowiedział w piątek, że porozmawia o tym z wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresą Czerwińską.

- Myślę, że na najbliższym kierownictwie ministerstwa ta kwestia zostanie także w jakimś kierunku rozstrzygnięta. Na ile to będą rozstrzygnięcia ostateczne, to trudno w tym momencie powiedzieć - mówił.

Dodał, że o kwocie czy stopniu takiego dofinansowania trudno jeszcze mówić. - To jest też kwestia tego, że gdy przejdziemy z projektu architektonicznego na projekt budowlany, to może się coś zmieniać. Po drugie musimy sprawdzić, jakie sa nasze możliwości w tegoroczne i przyszłoroczne - zaznaczył.

Prof. Piątkowska-Stepaniak poinformowała, że wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał już pozytywne opinie MNiSW i ministerstwo zdrowia oraz został skierowany do oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która ma na to 3 miesiące.

- Po ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej ministerstwo zdrowia oraz ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chcą też widzieć, jak zostaną sformułowane umowy między UO a szpitalami i szpitalem, który byłby klinicznym zapleczem dla kierunku lekarskiego, czyli Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu - relacjonowała.

Przypomnijmy, że w czwartek (7 kwietnia) podczas swojej wizyty w Opolu wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że rok akademicki 2017/2018 to realistyczny termin uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu.

Zastrzegł jednak, że warunkiem utworzenia tego kierunku na UO jest właśnie przekazanie szpitala WCM Uniwersytetowi Opolskiemu lub oddanie tej placówki w pieczę UO oraz "połączenie potencjału" UO i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) w Opolu i konsolidacja tych uczelni. W tej sprawie Gowin rozmawiał w czwartek w Opolu z władzami UO i rektorem PMWSZ w Opolu dr Tomaszem Halskim.

Po tym spotkaniu rzecznik UO Marcin Miga wysłał komunikat do mediów, w którym podano, że "władze UO i PMWSZ w Opolu zadeklarowały zintensyfikowanie wspólnych działań, które prowadzić będą do osiągnięcia tego celu".

Rektor Halski w rozmowie z PAP zapewnił, że "podpisuje się" pod komunikatem rzecznika UO. - Deklarujemy dużą wolę współpracy, żeby ten cel osiągnąć ponieważ niewykorzystanie takiego poparcia przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra zdrowia byłoby dużym błędem i szkodą dla całego województwa i miasta Opola - dodał.

UO zabiega o to, by kierunek lekarski był uruchomiony w roku akademickim 2017/2018. Według założeń na I rok studiów na tym kierunku UO mógłby przyjąć 60 studentów. Wniosek w tej sprawie został już złożony. Rzecznik uczelni zapewnił, że uczelnia ma zapewnioną kadrę, która miałaby wykładać na kierunku lekarskim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum