Opiekunowie medyczni zaczynają webinary z flebotomii. Zapraszają też pielęgniarki
Niedługo Ministerstwo Zdrowia przygotuje dla opiekunów medycznych możliwość uzupełnienia różnic programowych i uzyskanie nowych kompetencji, m.in. w zakresie flebotomii - zapowiada Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych i zaprasza na webinary, które już mają poszerzać wiedzę w tym zakresie.

- Zmieniona podstawa programowa dla kształcenia opiekunów medycznych zakłada wykonywanie przez nich czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych
- OSOM, nim jeszcze ruszą oficjalne szkolenia dotyczące nowych kompetencji opiekunów medycznych, organizuje bezpłatne, cykliczne webinary z flebotomii "Środy z Flebotomią"
- OSOM zaprasza na webinary w każdą środę od 12 stycznia 2022 do 2 lutego 2022 włącznie
- Wiceprezes OSOM Krzysztof Tłoczek na webinary zaprasza też pielęgniarki: - Wiemy, że personel dotychczas wykonujący zadania z zakresu flebotomii, nie zawsze dysponuje niezbędnymi umiejętnościami
Opiekunowie medyczni. Webinary z flebotomii
Zmieniona podstawa programowa dla kształcenia opiekunów medycznych zakłada wykonywanie przez nich czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych.
Przygotowując się do tych zmian Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych wraz z Fundacją OpiekunMedyczny.com.pl i Forum Medycyny Prywatnej przy Pracodawcach RP oraz partnerzy rozpoczęli organizację cyklicznych webinarów "Środy z Flebotomią".
Pierwszy wykład dotyczący flebotomii zaplanowany został na środę, 12 stycznia, o godz. 18.00. To spotkanie z dr. n. med. Tomaszem Anyszkiem, lekarzem, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, pełnomocnikiem zarządu ds. medycyny laboratoryjnej w Diagnostyka SA.
- Zaproszenie na "Środy z Flebotomią" wystosowaliśmy w pierwszej kolejności do nauczycieli na kierunku opiekun medyczny i obecnych słuchaczy, jak również do pozostałych zawodów medycznych i obecnych opiekunów medycznych, którzy niebawem rozpoczną kursy doszkalające - mówi nam wiceprezes OSOM Krzysztof Tłoczek.
OSOM zaprasza na nieodpłatnie cykliczne webinaria w każdą środę od 12 stycznia 2022 do 2 lutego 2022 włącznie.
Błędy w flebotomii - jak ich uniknąć
Uczestnicy webinarów zapoznają się z:
- najnowszymi standardami medycznymi w zakresie fazy preanalitycznej
- praktycznymi wskazówkami jak unikać najczęstszych błędów podczas pobierania prób do badań laboratoryjnych
- najnowszym sprzętem wykorzystywanym do pobierania krwi i innych prób do badań
- kluczową rolą personelu medycznego od przygotowania pacjenta
do badania do momentu dostarczenia próby do laboratorium.
Oprócz spotkań na żywo w formie wykładów będzie istniała możliwość zadawania pytań ekspertom, a także późniejszego odtworzenia wykładu.
Warunkiem uczestnictwa w spotkaniach jest każdorazowa rejestracja przed każdym z webinarów. W tym celu należy wypełnić krótki formularz znajdujący się pod linkiem: https://opiekunmedyczny.clickmeeting.com/sroda-z-flebotomia-i-spotkanie/register
- Całość jest oddolną inicjatywą mającą na celu umożliwienie wprowadzenia nie tylko jednolitego standardu nauczania flebotomii na kierunku medycznym, ale także zapewnienie dostępu do bazy najnowszych i praktycznych materiałów zarówno nauczycielom - do nauczania jak i uczniom do samodzielnej nauki. Stąd też, po zakończonym cyklu spotkań każdy będzie mógł otrzymać dostęp do specjalnej e-akademii z pakietem zasobów edukacyjnych - wyjaśnia Krzysztof Tłoczek.
Zaproszone także pielęgniarki
- Wierzymy, że tak szeroka akcja (zgłosiło się do udziału blisko 500 osób w ciągu pierwszych dni zapisów), dostępna nieodpłatnie, pozwoli wprowadzić do systemu opieki zdrowotnej opiekunów medycznych już przygotowanych do nowych zadań zawodowych zarówno teoretycznie jak i praktycznie - uważa wiceprezes OSOM.
"Propozycja jest absolutnie pionierska, zależy nam by mogli skorzystać z niej nie tylko nauczyciele i obecni słuchacze na kierunku opiekun medyczny, ale także opiekunowie medyczni, kształceni wobec starej podstawy programowej, którzy planują w przyszłości wziąć udział w kursach uzupełniających różnice programowe" - napisało OSOM w informacji.
Na webinary OSOM zaprasza też przedstawicieli innych zawodów medycznych, w tym pielęgniarki.
- Są nam znane badania, z których wynika, że aż do 70% błędów w diagnostyce laboratoryjnej ma swoje źródło w fazie preanalitycznej, a więc od momentu przygotowania pacjenta, przez proces pobrania próby do momentu dostarczenia jej do laboratorium (link źródłowy) - zaznacza Krzysztof Tłoczek.
- Wiemy ,że personel dotychczas wykonujący zadania z zakresu flebotomii, nie zawsze dysponuje niezbędnymi umiejętnościami - dodaje Krzysztof Tłoczek.
Przytacza wnioski z kolejnego badania, tym razem dotyczącego wiedzy pielęgniarek (link źródłowy):
"Badanie wykazało, że pielęgniarki pomimo deklaracji zaznajomienia się z procedurami wewnątrzszpitalnymi, uczestnictwa w kursach i szkoleniach nie wykazały się wiedzą dotyczącą pobierania materiału do badań. Istnieje konieczność uzupełnienia deficytów wiedzy na temat błędów przedlaboratoryjnych w celu zapewnienia profesjonalnej opieki nad pacjentem".
OSOM organizuje webinary wraz z Fundacją OpiekunMedyczny.com.pl oraz Pracodawcami Medycyny Prywatnej (Pracodawcy RP) i wiodącymi laboratoriami w Polsce, tj. Diagnostyka, Alab, Synevo i Synlab. W projekcie będą też uczestniczyć firmy produkujące sprzęt medyczny.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (10)