Opiekun medyczny po kursie online? OSOM ostrzega: "Nie dajcie sobą manipulować"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia14 listopada 2021 18:00

Opiekun medyczny po kursie online?  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych ostrzega. -  Nie istnieje coś takiego jak kurs opiekuna medycznego. Organizatorzy tego typu kursów wprowadzają w błąd - informuje OSOM.

Opiekun medyczny kształci się w szkole policealnej. Fot. Shutterstock
  • Kształcenie opiekunów medycznych odbywa się wyłącznie w ramach półtorarocznej nauki w szkole policealnej
  • Jak zaznacza OSOM, "nie istnieje coś takiego jak kurs online opiekuna medycznego. Organizatorzy tego typu kursów wprowadzają w błąd"
  • - Przyszli opiekunowie medyczni - nie dajcie sobą manipulować i nie płaćcie ogromnych kwot za nic nie warte kursiki! – grzmi i ostrzega OSOM w oficjalnej informacji

Sprawdź: Wynagrodzenie opiekunów medycznych mocno w górę. Jaką podwyżkę dostaną?

Leczą wlewami wody utlenionej i witamin. RPP grozi karą do 500 tys. zł

OSOM ostrzega przed kursami online na opiekuna medycznego

Opiekun medyczny, w telegraficznym skrócie, to osoba zajmująca się w sposób profesjonalny pacjentem chorym oraz niesamodzielnym w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych. Chcąc uzyskać odpowiednie uprawnienia, konieczne jest ukończenie 1,5-letniej szkoły policealnej w tym zakresie.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych (OSOM) w mediach społecznościowych ostrzega natomiast przed tzw. kursami online na opiekuna medycznego. Jak wskazuje do OSOM docierały w ostatnim czasie dotarły pytania związane z internetowymi szkoleniami.

Zobacz: Tabela płac po nowemu. Nowe zarobki pielęgniarek, lekarzy, ratowników i opiekunów

OSOM wylicza:

  • Od tego roku nie można się kształcić w ramach Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych;
  • Nie istnieje coś takiego jak kurs online opiekuna medycznego. Organizatorzy tego typu kursów wprowadzają w błąd;
  • Już jakiś czas temu zgłosiliśmy te kursy do UOKiK, które potwierdziło nieuczciwe praktyki firm i zapowiedziało dalsze działania;
  • Ukończenie kursu online nie daje podstaw do zatrudnienia na stanowisku opiekun medyczny;
  • Osoby, które zostały zatrudnione na stanowisku opiekun medyczny z takim "dyplomem", mogą zostać zwolnione z tego stanowiska lub przeniesione na inne, niższe, gdyż nie posiadają właściwych kwalifikacji;
  • Szkoły policealne są bezpłatne, podczas gdy za nic niewarty papier organizatorzy tego typu "kursów" żądają ogromnych kwot – nawet 1300 zł! – czytamy na Facebooku.

- Szkoły policealne kształcą na wysokim poziomie, są bezpłatne i są jedyną drogą by otrzymać kwalifikacje w zawodzie opiekuna medycznego – podkreśla OSOM.

Czytaj: Opiekun medyczny. "Nasz zawód powstał 14 lat temu i nie doczekał się miejsca w systemie"

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Opiekun medyczny zyska nowe kompetencje 

Dodajmy, że zawód opiekuna medycznego funkcjonuje w Polsce od 2007 roku. Zaczyna się w końcu zarysowywać zakres jego kompetencji, o czym wspominano na Forum Rynku Zdrowia.

- Zmianie uległa podstawa programowa kształcenia opiekuna, zmienił się system kształcenia Teraz trwa jego kształcenie 1,5 roku. Zmienił się system kształcenia z zaocznego na dzienny czy stacjonarny. Zmieniły się kompetencje a właściwie dodano ich kilka - wyjaśniał podczas Forum Rynku Zdrowia Krzysztof Tłoczek, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

- Nie są to jakieś radykalne zmiany. Dodano praktycznie trzy uprawnienia - pobieranie materiału do badań, gimnastykę hoppe, która jest polską techniką, ale obawiam się, że w praktyce nie będzie miała ona zastosowania, oraz podawanie leków drogą podskórną - wymieniał. 

Podkreślił także, że "opiekun medyczny nigdy nie miał zastąpić pielęgniarki i nigdy jej nie zastąpi".

Czytaj: Opiekun medyczny nie musi wracać do szkoły. OSOM odpowiada na wątpliwości

Wynagrodzenie opiekunów medycznych mocno w górę. Jaką podwyżkę dostaną?

Opiekun medyczny z podwyżką

W piątek, 5 listopada, podpisano porozumienie na spotkaniu Zespołu Trójstronnego, co w praktyce oznacza, że od lipca przyszłego roku zostaną podwyższone płace pracowników ochrony zdrowia. W przypadku opiekunów medycznych to współczynnik, według którego będzie liczone wynagrodzenie minimalne wzrośnie z 0,73 do 0,86 średniej krajowej z poprzedniego roku.

Według szacunków opiekun medyczny po podwyżce, a także technik elektrokardiografii albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający średniego wykształcenia zarobi 4771 zł, co daje wzrost o 999 zł. 

Czytaj: Opiekun medyczny zyska nowe kompetencje. Dodano trzy uprawnienia

Kraska o podwyżkach i Białym Miasteczku. "Powinniśmy skupić się na zdrowiu i życiu Polaków"

MZ zapowiedział podwyżki. Tyle teraz zarabia pielęgniarka, lekarz, ratownik, diagnosta i salowa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum