Olsztyn: studenci medycyny uroczyście włożyli białe fartuchy

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2011 13:23

Studenci trzeciego roku Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wzięli udział w uroczystej ceremonii "Białego Fartucha". Symbolizuje to nowy etap w ich kształceniu - przejście od teorii do praktyki.

Olsztyn: studenci medycyny uroczyście włożyli białe fartuchy
Ceremonia odbyła się w Polsce po raz pierwszy. Jak informuje uczelnia, 29 kwietnia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie przyszli lekarze odebrali z rąk swoich opiekunów białe fartuchy.

Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tłumaczył, że symbolizują one wartości ponadczasowe, na których powinna opierać się medycyna. Wskazywał, że dla studentów kierunku lekarskiego rozpoczyna się nowy etap - praktyczna nauka zawodu i coraz częstsze kontakty z pacjentami. To służba lekarza wobec pacjentów.

Podczas ceremonii odczytano list od minister zdrowia Ewy Kopacz. "Jestem przekonana, że ta ceremonia stanie się powszechnym zwyczajem, który podejmą inne uczelnie w Polsce" - napisała minister.

Ceremonie "Białego Fartucha" odbywają się w większości amerykańskich oraz na wielu europejskich uniwersytetach medycznych. Uroczystość jest popularna zarówno wśród studentów, jak i wykładowców. Jej celem jest propagowanie wartości humanistycznych w medycynie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum