Olsztyn: po studentach z Arabii teraz liczą na Niemców

Autor: olsztyn.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2014 20:47

Obcokrajowcy są gotowi zapłacić 12 tys. euro za rok studiów medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W związku z dużym zainteresowaniem olsztyńska uczelnia zamierza w sierpniu przeprowadzić za granicą dodatkową rekrutację.

Medycynę w Olsztynie można studiować nie tylko po polsku, ale także po angielsku. Z tej drugiej opcji korzystają studenci z zagranicy. Przez pierwsze lata wydziału medycznego, dominowali wśród nich studenci z Arabii Saudyjskiej i to z nimi wiązały nadzieje na przyszłość władze tego wydziału - informuje Gazeta Wyborcza.

Niestety, po konfliktach do jakich dochodziło między Saudyjczykami a Polakami, liczba studentów z Arabii drastycznie spadła. W czasie obecnego naboru zgłosiło się tylko sześciu Saudyjczyków gotowych studiować medycynę na UWM.

Władze wydziału, spodziewając się odpływu studentów z Arabii, zaczęły szukać kandydatów w innych krajach. Udało się ich znaleźć w Niemczech i w Skandynawii. 

Jak mówi prof. Jerzy Gielecki, prodziekan ds. kształcenia na wydziale medycznym, jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania Olsztynem wśród kandydatów z Niemiec było skrócenie o rok nauki w szkołach średnich przez niektóre tamtejsze kraje związkowe. W efekcie zwiększyła się liczba absolwentów, a co za tym idzie także chętnych do studiowania. Niektórzy postanowili szukać uczelni z dala od swego rodzinnego kraju.

Więcej: http://olsztyn.gazeta.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum