Olsztyn: dyrektor razem z rektorem wybierze ordynatora

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 30 października 2009 17:00

Urząd Marszałkowski i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będą wspólnie wybierać ordynatorów oddziałów klinicznych w szpitalach dla których organem założycielskim jest samorząd województwa.

Ma to poprawić jakość kształcenia przyszłych lekarzy. Samorząd województwa będzie udostępniał uniwersytetowi oddziały w szpitalach na potrzeby naukowe i dydaktyczne.

Teraz na oddziałach klinicznych tych szpitali konkurs na stanowisko ordynatora będzie ogłaszał nie dyrektor szpitala jak było dotychczas, a rektor uniwersytetu. Do komisji konkursowej, która będzie wybierała kandydatów, wejdzie po trzech przedstawicieli marszałka i rektora - podaje Gazeta Wyborcza.

Udostępnianie szpitali samorządowych uniwersytetom medycznym praktykowane jest nie tylko w Olsztynie np. w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie kształcą się studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednak władze uczelni nie maja formalnego wpływu na wybór ordynatora.

– Tam dyrektor szpitala wybiera ordynatorów. Jednak istnieje niepisana zasada, że rektor zabiera głos w tej sprawie – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl dr hab. Sławomir Nazarewski, prorektor do spraw Klinicznych, Inwestycji i Współpracy z Regionem WUM.

Dodaje, że takie porozumienie w Olsztynie prawdopodobnie wynika z tego, że Uniwersytet nie ma na razie swojego szpitala klinicznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum