Odkrycie naukowców: związek wirusa XMRV z rakiem prostaty

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 12:51

Naukowcy znaleźli związki pomiędzy wirusem wywołującym białaczkę u zwierząt a ludzkim rakiem prostaty. Odkrycie może pomóc w powstaniu skutecznej szczepionki zapobiegającej rozwojowi tej odmiany nowotworu.

Odkrycie naukowców: związek wirusa XMRV z rakiem prostaty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Za główne znane czynniki rozwoju raka prostaty uważa się predyspozycje dziedziczne, wiek i niewłaściwą dietę. Najnowsze badanie wykazało, że w przypadku mężczyzn zakażonych XMRV - retrowirusem spokrewnionym z wirusem wywołującym białaczkę - istnieje duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu prostaty.

Wirus wywołuje białaczkę i raka kości u myszy, ale nigdy wcześniej nie wykryto go u ludzi. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób wirus przenosi się na ludzi, naukowcy przypuszczają, że może to następować drogą płciową.

W badaniu naukowcy przyjrzeli się 200 próbkom tkanki raka prostaty i 100 próbkom tkanki pobranej z łagodnego guza. Wirusa znaleziono w 27 proc. wycinków, w większości były to przypadki agresywnej formy raka. W grupie nowotworu łagodnego wirus był obecny w 6 proc. wycinków.

Zdaniem profesora Grega Towersa, immunologa z londyńskiego University College, potwierdzenie, że wirus stanowi czynnik ryzyka, może znacznie bardziej zwiększyć skuteczność profilaktycznych badań przesiewowych mających na celu wczesne wykrycie raka prostaty. Ułatwi także stosowanie właściwej i skutecznej terapii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum