Od dziś Wojskowy Instytut Medyczny jest Państwowym Instytutem Badawczym

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP19 października 2022 07:04

Otrzymanie przez Wojskowy Instytut Medyczny statusu Państwowego Instytutu Badawczego otwiera nowy etap w rozwoju placówki – akcentuje dyrektor WIM gen. prof. Grzegorz Gielerak.

Od dziś Wojskowy Instytut Medyczny jest Państwowym Instytutem Badawczym
Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak Fot. PAP/Paweł Supernak
  • 19 października wchodzi w rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie otrzymania przez WIM statusu państwowego instytutu badawczego
  • Od teraz oficjalna nazwa instytutu będzie brzmiała Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy
  • Nowe regulacje prawne (…) gwarantują WIM znacząco większe możliwości w zakresie trybu, sposobu i warunków realizacji zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki bezpieczeństwa państwa - mówi dyrektor WIM gen. prof. Grzegorz Gielerak.

WIM Państwowym Instytutem Badawczym. Weszło rozporządzenie Rady Ministrów

W życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie otrzymania przez WIM statusu państwowego instytutu badawczego.

- Nowe regulacje prawne (…) gwarantują WIM znacząco większe, niż to miało miejsce do tej pory, możliwości w zakresie trybu, sposobu i warunków realizacji zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki bezpieczeństwa państwa - akcentuje szef instytutu, nazywanego potocznie szpitalem przy Szaserów.

- Zaplanowane do wykonania w perspektywie najbliższej dekady zadania naukowo-badawcze i inwestycyjne oraz przeznaczone na ten cel środki finansowe w kwocie ponad 100 mln zł, pochodzące z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, pozwolą WIM podnieść skalę i jakość prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych, w tym przede wszystkim służących wsparciu potrzeb bezpieczeństwa państwa i sił zbrojnych  - podkreślił.

Gen. Gielerak: nowy etap w rozwoju naszej placówki

Uproszczeniu i usprawnieniu - jak zaznaczył - ulegną także procedury zlecania WIM-PIB zadań do wykonania przez podmioty zewnętrzne, zwłaszcza jednostki budżetowe, co na pewno zwiększy rynkowe zainteresowanie ofertą instytutu, pozwalając na lepsze niż do tej pory wykorzystanie zdolności i stojącego za nimi potencjału medycznego, badawczego, szkoleniowo-dydaktycznego i naukowego wytworzonego w okresie minionych lat w naszej placówce.

- Jestem przekonany, że nowy - państwowy status naszego instytutu, oznacza nie tylko symboliczną zmianę jego nazwy, ale przede wszystkim ustala nowy etap w rozwoju naszej placówki. Transformację, która w perspektywie najbliższych lat znacząco przyczyni się do osiągania kolejnych, jeszcze bardziej zaawansowanych, dojrzałych etapów rozwoju, idących wraz z tym zdolności w pozyskiwaniu środków finansowych oraz inwestycji w rozwój infrastruktury i najważniejszego zasobu instytutu - kapitału ludzkiego  - przekazał profesor Gielerak.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum