Od 2018 r. połowa absolwentów medycyny zostanie bez specjalizacji?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2014 11:11

W roku 2018 dyplomy otrzymają studenci, którzy studiowali na starych i nowych zasadach. Na rynku znajdzie się 6 tys. absolwentów. Czy wystarczy dla nich miejsc rezydenckich?

Od lat samorząd lekarski alarmuje, że medyków zaczyna brakować. Ewa Kopacz jako minister zdrowia postanowiła, że sytuację poprawi zniesienie stażu podyplomowego.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, pierwsi studenci, którzy medycznego fachu mieli się uczyć rok krócej, kończą naukę w 2018 r. Razem z nimi dyplomy dostanie rocznik studiujący na starych zasadach. -To znaczy, że w roku 2018 znajdzie się na rynku pracy ponad 6 tys. absolwentów kierunku lekarskiego.

Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych wskazuje, że wszyscy będą się starać się o miejsca rezydenckie. Nie ma jednak informacji, żeby liczba miejsc rezydenckich w 2018 r. miała zostać zwiększona.

Sfinansowanie dodatkowych 3 tys. etatów rezydenckich kosztowałoby budżet 125 mln zł rocznie. W zależności od specjalizacji rezydentury trwają od czterech do sześciu lat.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum