Od 1 września bez egzaminów dla fizjoterapeutów. KIF wyjaśnia, co to oznacza w praktyce

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: KIF/Rynek Zdrowia23 sierpnia 2022 09:00

Nowelizacja ustawy likwiduje egzaminy dla fizjoterapeutów i ratowników medycznych. Krajowa Izba Fizjoterapeutów wyjaśnia, co to oznacza dla absolwentów fizjoterapii. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września.

Od 1 września bez egzaminów dla fizjoterapeutów. KIF wyjaśnia, co to oznacza w praktyce
Od 1 września bez egzaminów dla fizjoterapeutów. KIF wyjaśnia, co to oznacza w praktyce Fot. Shutterstock
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów przypomina, że 18 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę znoszącą Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF)
  • Data wejścia w życie przepisów znoszących PEF przypada na 1 września 2022 roku
  • Zniesienie PEF ma kilka konsekwencji dla absolwentów fizjoterapii, które KIF wymienia w komunikacie

Od 1 września bez egzaminów dla fizjoterapeutów. Co to oznacza w praktyce?

Krajowa Izba Fizjoterapeutów podaje, że wszystkie osoby, które złożyły wnioski bez świadectwa złożenia PEF i nie zostały wezwane do uzupełnienia braków formalnych poprzez uzupełnienie świadectwa PEF – oczekują na podjęcie uchwały przez KRF.

- W świetle przepisów, które będą obowiązywały w dniu posiedzenia KRF tj. 14 września 2022 r., brak PEF nie jest przeszkodą formalną - wyjaśnia KIF.

Dodatkowo, jak podaje KIF w komunikacie, wszystkie osoby, które złożyły wnioski bez świadectwa złożenia PEF i zostały wezwane do uzupełnienia braków formalnych poprzez uzupełnienie świadectwa PEF – składają na wezwanie oświadczenia o wstrzymaniu rozpoznania do czasu wejścia w życie ustawy, a następnie oczekują na uchwałę KRF.

Treść oświadczenia wygląda następująco:

  • Imię i nazwisko
  • PESEL
  • adres do doręczeń
  • do: Krajowa Rada Fizjoterapeutów

Działając w imieniu własnym wnoszę o wstrzymanie rozpoznania złożonego przeze mnie w dniu ______ wniosku o przyznanie prawa do wykonywania zawodu fizjoterapeuty do dnia 1 września 2022 roku tj. do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

Jak tłumaczy KIF, w świetle przepisów, które będą obowiązywały w dniu posiedzenia KRF tj. 14 września 2022 r., brak PEF nie jest przeszkodą formalną. 

Ponadto wszystkie osoby, które będą dopiero składały wnioski – składają je bez świadectwa PEF. Wnioski złożone po 7 września będą rozpatrywane na kolejnym posiedzeniu KRF, które zaplanowano na 11 października.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum