Obowiązki lekarzy przejmą pielęgniarki? Ministerstwo Zdrowia zapowiada ważne zmiany

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia13 października 2022 08:40

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber odpowiedział na interpelację w sprawie przejęcia niektórych obowiązków przez pielęgniarki. Potwierdził, że resort zdrowia planuje zmiany dotyczące pielęgniarek i położnych.

Obowiązki lekarzy przejmą pielęgniarki? Ministerstwo Zdrowia zapowiada ważne zmiany
Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w kształceniu pielęgniarek. Fot. Shuttestock
  • Przypomnijmy: do Ministerstwa Zdrowia skierowano interpelację z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące możliwości delegowania niektórych obowiązków lekarzy ogólnych na odpowiednio wykształcone w tym kierunku pielęgniarki
  • Zdaniem autora zapytania poszerzenie tych kompetencji pielęgniarek i położnych może być rozwiązaniem trudnej sytuacji w ochronie zdrowia w obliczu kryzysu kadrowego
  • Minister zdrowia dostrzega potencjał pielęgniarek, które legitymują się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, uzyskanymi w trakcie kształcenia zawodowego, zarówno przeddyplomowego, jak i podyplomowego – wyjaśnił w odpowiedzi wiceminister Piotr Bromber
  • Jak zapewnił wiceszef MZ, trwają prace nad zmianami w zakresie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu pielęgniarki – mają one obowiązywać od roku akademickiego 2023/2024

Pielęgniarki z większymi kompetencjami

Przypomnijmy: w interpelacji poselskiej skierowanej do Ministerstwa Zdrowia podkreślono, że wykorzystanie potencjału pielęgniarek i położnych może być rozwiązaniem trudnej sytuacji w ochronie zdrowia w obliczu kryzysu kadrowego i poprawić dostęp do systemu ochrony zdrowia osobom najbardziej potrzebującym.

Na pytanie o możliwość delegowania niektórych obowiązków lekarzy na pielęgniarki odpowiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber. 

Przypominał, jakie zmiany w obrębie kształcenia zawodowego pielęgniarek wprowadzono w ostatnich latach.

- Systematycznie następował rozwój kompetencji i uprawnień zawodowych pielęgniarek, co w efekcie spowodowało większą samodzielność zawodową, ale także większą odpowiedzialność – podkreślił.

Nowe obowiązki pielęgniarek i położnych oraz nowa specjalizacja

Wiceszef MZ przypomniał również, że pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata lub magistra pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, nadano nowe kompetencje w zakresie ordynowania leków i wypisywaniu recept, po wcześniejszym badaniu fizykalnym.

- Pielęgniarki w praktyce wykorzystują te uprawnienia zawodowe, odciążając w tym zakresie w szczególności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Wychodzi to także naprzeciw potrzebom zdrowotnym społeczeństwa poprzez ułatwienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej – podkreślił.

Zwrócił uwagę również, że w czasie pandemii pielęgniarkom nadano uprawnienia do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw COVID-19 oraz przeciw grypie u osoby dorosłej, bez konieczności posiadania dodatkowego kursu podyplomowego.

- Minister zdrowia widząc potrzebę wsparcia lekarzy w zakresie określonych czynności chirurgicznych, rozporządzeniem z dnia 10 listopada 2021 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. poz. 2131), wprowadził m.in. dla pielęgniarek, nową dziedzinę specjalizacji — chirurgiczna asysta lekarza — zaznaczył.

Rozwiązaniem, które również miało ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych jest poszerzenie katalogu badań biochemicznych krwi, na które skierowania mogą wystawiać pielęgniarki POZ.

Będą kolejne zmiany ważne dla pielęgniarek i położnych

To - jak wskazuje Piotr Bromber - nie koniec planowanych zmian w zawodach pielęgniarki i położnej.

- Minister zdrowia powołał Zespół, który przygotował propozycje zmian standardu kształcenia na kierunku pielęgniarstwo dla studiów I i II stopnia. Proponowane zmiany dotyczą obszarów kompetencyjnych absolwentów ww. studiów i mają na celu upraktycznienie kształcenia tak, aby było dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy – wyjaśnił.

Propozycje te będą przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia. Nowe standardy kształcenia na studiach z zakresu pielęgniarstwa będą obowiązywały od roku akademickiego 2023/2024.

Resort zaplanował również "działania mające na celu dookreślenie obszarów kompetencyjnych pielęgniarek w poszczególnych dziedzinach szkoleń specjalizacyjnych".

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum