OZZPiP: pielęgniarki są dyskryminowane w dofinansowaniu kształcenia

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2009 12:20

Pielęgniarki, które nie zostały objęte dofinansowaniem dokształcania zaskarżą budżet państwa o zadośćuczynienie - poinformowała na konferencji prasowej Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

- Ok. 20 tys. pielęgniarek może zaskarżyć budżet państwa o zadoścuczynienie. To jest dyskryminowana grupa - mówiła Dorota Gardias. Dodała jest to niedotrzymanie podpisanych porozumień pomiędzy pielęgniarkami a resortem zdrowia w ubiegłych latach.

 Jak podawaliśmy już wcześniej, Ministerstwo Zdrowia dofinansuje kształcenie dla 24 tys. pielęgniarek. W 2009 roku resort wyda na ten cel 24 mln zł, co pozwoli sfinansować studia pomostowe dla 4,5 tys. osób.

Swoje kwalifikacje zawodowe pielęgniarki mogą uzupełniać na studiach pomostowych dofinansowanych z funduszy unijnych. Jeśli wcześniej zdecydowały się na studia płatne, nie uzyskają jednak refundacji poniesionych kosztów.

- Czy kolejny rząd musi oszukiwać pielęgniarki, kolejny raz potrzebne jest białe maisteczko, czy to właściwa forma komunikacja z kobietami, czy to kolejna dyskryminacja kobiet? Okazuje się że to co podpisane nie obowiązuje- mówił oburzony polski eurodeputowany Bogdan Golik, który zajmował się sprawą uznawania kwalifikacji polskich pielęgniarek w UE.

Te pielęgniarki, które kształciły się w starym systemie (przed wejściem Polski do UE), muszą uzupełnić wykształcenie do poziomu licencjata, jeśli chcą, by ich kwalifikacje były uznawane automatycznie w innych krajach unijnych. Uzupełnianie kwalifikacji odbywa się w systemie tzw. studiów pomostowych.

Od roku akademickiego 2008/2009 takie studia są dofinansowywane ze środków UE (Poddziałanie 2.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). W zależności od uczelni studia pomostowe są dla pielęgniarek albo bezpłatne, albo wymagana jest dopłata, która nie może jednak przekroczyć 400 zł za semestr. W latach 2007-20013 na dofinansowanie studiów pomostowych jest przeznaczonych 179,6 mln zł.

Niestety, te pielęgniarki, które nie wiedziały o dofinansowaniu i rozpoczęły płatne studia, nie  dostaną pomocy od państwa.

MZ tłumaczyło, że projekt jest kierowany do osób, które rozpoczynają studia i kończą je, korzystając z dofinansowania przez cały okres nauki.

Pierwsze pielęgniarki (2909 osób) rozpoczęły naukę na studiach pomostowych w roku akademickim 2008/2009. Studiują w 32 publicznych i niepublicznych uczelniach wybranych przez resort zdrowia w przetargu.

Dodatkowo doradca Forum Związków Zawodowych Maria Brzezińska podkreśliła, iż każdy rząd obiecywał polskim pielęgniarkom, że na pewno uznane zostaną ich kwalifikacje zawodowe, tymczasem materiały w tej sprawie, które trafiają do Komisji Europejskiej, są niekompletne, a informacje polskiego rządu rozbieżne z tym o czym mówi Komisja Europejska.

Według Gardias rząd zapewniał, że trwają negocjacje z KE na temat uznawania kwalifikacji polskich pielęgniarek po liceach medycznych.-  Tymczasem 17 marca dowiedzieliśmy się w KE, że w ogóle nie został wniesiony punkt o uznaniu kwalifikacji licealistkom".

- W tym tygodniu spotkaliśmy się w Komisji Europejskiej i okazało się, że co innego mówi strona rządowa, a co innego mówi Komisja. Rząd mówi, że wystąpił o zmianę tych krzywdzących przepisów; KE - że nie - dodał europoseł Golik. - Komisja mówi, że nie wszystkie dokumenty w tej sprawie są złożone - powiedział, zarzucając że kolejny rząd oszukuje polskie pielęgniarki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum