OZZL ws. pomysłu wicepremiera dotyczącego studentów medycyny

Autor: RZX,OZZL/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2017 08:44

Zarząd Krajowy OZZL jest zaskoczony tym, że wicepremier rządu Jarosław Gowin po raz kolejny zapowiada wprowadzenie rozwiązań, dyskryminujących studentów medycyny. Chodzi o pomysł wprowadzenia odpłatnych studiów medycznych, jako jedynych spośród wszystkich kierunków.

OZZL ws. pomysłu wicepremiera dotyczącego studentów medycyny
Wicepremier Jarosław Gowin chce by rząd rozważył wprowadzenie odpłatności za studia medyczne. Fot. archiwum

Według OZZL jest to w istocie propozycja karania tych osób, które chcą zostać lekarzami. 

- Zapowiedzi wicepremiera Gowina mogą spowodować wiele negatywnych społecznie skutków, jak: wzrost emigracji lekarzy i obecnych studentów, którzy dotychczas wahali się czy podjąć taką decyzję, zmniejszenie zainteresowania studiami medycznymi przez osoby mniej zamożne (chociaż nie mniej uzdolnione), jeszcze większy niedobór lekarzy w Polsce - zaznacza przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL Krzysztof Bukiel  

Przypomnijmy, że wicepremier Jarosław Gowin chce by rząd rozważył wprowadzenie odpłatności za studia medyczne, z tym, że studenci mogliby regulować czesne korzystając z udzielanych im stypendiów. Te z kolei byłyby obwarowane wymogiem odpracowania ich w kraju po ukończeniu studiów. W przypadku wyjazdu z kraju tuż po studiach stypendium należałoby zwrócić.

Zarząd Krajowy OZZL zwróci się w najbliższych dniach z pismem do premier Beaty Szydło, aby ustosunkowała się do zapowiedzi wicepremiera Gowina.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum