O diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń oddychania podczas snu

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 17 października 2019 15:41

Na rynek wchodzi najnowsza książka prof. Ewy Olszewskiej zatytułowana „Chrapanie i bezdechy. Diagnostyka i leczenie”. Jest to pierwsza i jedyna wydana po polsku książka poświęcona zaburzeniom oddychania podczas snu, zarówno pod kątek diagnostycznym, jak i leczniczym - informuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

O diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń oddychania podczas snu
Profesor Ewa Olszewska jest kierownikiem Ośrodka Chirurgii Zaburzeń Oddychania Podczas Snu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Fot. UMB.

Profesor Ewa Olszewska jest kierownikiem Ośrodka Chirurgii Zaburzeń Oddychania Podczas Snu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Publikacja jest wynikiem wieloletniej współpracy z wiodącymi ośrodkami medycyny snu w Ameryce Północnej, Azji i Europie oraz doświadczeń własnych autorki dotyczących postępowania z pacjentem z zaburzeniami oddychania podczas snu.

Książka dedykowana jest laryngologom. Ponadto powinna być przydatna dla lekarzy rodzinnych, pulmonologów, kardiologów, chirurgów szczękowych i specjalistów z zakresu żywienia - czytamy w informacji przesłanej przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Chrapanie jest stanem pośrednim pomiędzy prawidłowym oddychaniem a bezdechem obturacyjnym. Definiuje się je jako zależne od oddychania zjawisko akustyczne wywołane drganiem tkanek w obrębie gardła. Średnia częstość występowania chrapania wynosi 35-45% wśród mężczyzn i 15-28% wśród kobiet i wzrasta wraz z wiekiem. W populacji powyżej 60. roku życia chrapie 60% mężczyzn i 40% kobiet.

Do najczęstszych zaburzeń oddychania podczas snu należy zespół obturacyjnych bezdechów podczas snu (OSAS). Częstość występowania tego zespołu w populacji osób dorosłych wynosi średnio 4% wśród mężczyzn i 2% wśród kobiet, jednak odsetek ten rośnie wraz z wiekiem. W populacji osób w średnim wieku OSAS występuje 2-3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wraz z wiekiem, niezależnie od płci, wartości te wzrastają do 6%, a w niektórych populacjach nawet do 24%, np. w populacji USA w wieku powyżej 65 lat.

Chorzy z tym zespołem narażeni są na zwiększone ryzyko zachorowalności i umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych, płuc i udaru mózgu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum