×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy lek na zakażenia szpitalne opatentowany. To dzieło naukowców z GUMed-u

Autor: oprac. KM • Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny17 marca 2023 12:40

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskali patent na wynalazek "Nowe związki wankomycyny i TP10, sposób ich otrzymywania, kompozycja oraz zastosowanie w leczeniu przeciwbakteryjnym".

Nowy lek na zakażenia szpitalne opatentowany. To dzieło naukowców z GUMed-u
Lek pomoże przy bakteryjnych zakażeniach szpitalnych. Fot. Adobestock
  • Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskali patent na wynalazek: Nowe związki wankomycyny i TP10, sposób ich otrzymywania, kompozycja oraz zastosowanie w leczeniu przeciwbakteryjnym
  • Mowa o badaczach z Katedry i Zakładu Farmakologii GUMed: kierującym jednostką prof. Ivanie Kociciu oraz dr Izabeli Rusieckiej
  • Przedmiot wynalazku to, jak podał GUMed, "innowacyjny biokoniugat stanowiący połączenie powszechnie znanego antybiotyku, jakim jest wankomycyna z białkiem transportującym – transportanem 10 (Van-TP10)"
  • Projekt powstał we współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z Uniwersytetem Gdańskim

Wankomycyna z niedostateczną skutecznością

Naukowcy z Katedry i Zakładu Farmakologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - kierujący jednostką prof. Ivan Kocić oraz dr Izabela Rusiecka - skoniugowali wankomycynę z transportanem 10. Ma on działanie przeciwbakteryjne oraz może transportować leki do wnętrza komórki.

Wankomycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych spowodowanych przez Staphylococcus aureus, Enterococcus spp i Clostridium difficile, które powstają głównie u osób po długim pobycie szpitalnym, przewlekłej chorobie oraz długim okresie zażywania antybiotyków. - Szczególnie niebezpieczne są zakażenia zlokalizowane w tkance mózgowej, takie jak bakteryjne zapalenie opon mózgowych - podkreśla GUMed.

Jednak skuteczność wankomycyny jest niedostateczna: coraz więcej szczepów bakterii szpitalnych uodparnia się na leki, a to z kolei wywołuje większe zapotrzebowanie na "antybiotyk o lepszej skuteczności antybakteryjnej i dobrze penetrujący tkankę mózgową" - podaje uczelnia.

Mogą leczyć infekcje zagrażające życiu?

- Stworzenie koniugatów Van-TP10 poprawiło własności farmakokinetyczne i farmakodynamiczne w porównaniu do samej wankomycyny przy jednoczesnym zachowaniu niskiej toksyczności komórkowej. Koniugaty Van-TP10 wykazują lepsze efekty przeciwbakteryjne oraz niski poziom toksyczności w stosunku do klinicznych szczepów metycilinoopornych Staphylococcus aureus (MRSA) - podkreślono w komunikacie uczelni.

Zgodnie z informacjami GUMed koniugaty "mogą okazać się pomocne w leczeniu zagrażających życiu infekcji, szczególnie tych zlokalizowanych w mózgu". Związki te mogą posłużyć jako leki, będąc alternatywą dla tradycyjnej wankomycyny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze