Nowy lek na zakażenia szpitalne opatentowany. To dzieło naukowców z GUMed-u
Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskali patent na wynalazek "Nowe związki wankomycyny i TP10, sposób ich otrzymywania, kompozycja oraz zastosowanie w leczeniu przeciwbakteryjnym".

- Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskali patent na wynalazek: Nowe związki wankomycyny i TP10, sposób ich otrzymywania, kompozycja oraz zastosowanie w leczeniu przeciwbakteryjnym
- Mowa o badaczach z Katedry i Zakładu Farmakologii GUMed: kierującym jednostką prof. Ivanie Kociciu oraz dr Izabeli Rusieckiej
- Przedmiot wynalazku to, jak podał GUMed, "innowacyjny biokoniugat stanowiący połączenie powszechnie znanego antybiotyku, jakim jest wankomycyna z białkiem transportującym – transportanem 10 (Van-TP10)"
- Projekt powstał we współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z Uniwersytetem Gdańskim
Wankomycyna z niedostateczną skutecznością
Naukowcy z Katedry i Zakładu Farmakologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - kierujący jednostką prof. Ivan Kocić oraz dr Izabela Rusiecka - skoniugowali wankomycynę z transportanem 10. Ma on działanie przeciwbakteryjne oraz może transportować leki do wnętrza komórki.
Wankomycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych spowodowanych przez Staphylococcus aureus, Enterococcus spp i Clostridium difficile, które powstają głównie u osób po długim pobycie szpitalnym, przewlekłej chorobie oraz długim okresie zażywania antybiotyków. - Szczególnie niebezpieczne są zakażenia zlokalizowane w tkance mózgowej, takie jak bakteryjne zapalenie opon mózgowych - podkreśla GUMed.
Jednak skuteczność wankomycyny jest niedostateczna: coraz więcej szczepów bakterii szpitalnych uodparnia się na leki, a to z kolei wywołuje większe zapotrzebowanie na "antybiotyk o lepszej skuteczności antybakteryjnej i dobrze penetrujący tkankę mózgową" - podaje uczelnia.
Mogą leczyć infekcje zagrażające życiu?
- Stworzenie koniugatów Van-TP10 poprawiło własności farmakokinetyczne i farmakodynamiczne w porównaniu do samej wankomycyny przy jednoczesnym zachowaniu niskiej toksyczności komórkowej. Koniugaty Van-TP10 wykazują lepsze efekty przeciwbakteryjne oraz niski poziom toksyczności w stosunku do klinicznych szczepów metycilinoopornych Staphylococcus aureus (MRSA) - podkreślono w komunikacie uczelni.
Zgodnie z informacjami GUMed koniugaty "mogą okazać się pomocne w leczeniu zagrażających życiu infekcji, szczególnie tych zlokalizowanych w mózgu". Związki te mogą posłużyć jako leki, będąc alternatywą dla tradycyjnej wankomycyny.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)