Nowy kierunek studiów dla osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2013 19:01

Dostosowanie stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych odgrywa istotną rolę w procesie włączenia cyfrowego i społecznego - uważają specjaliści, którzy spotkali się w środę (11 grudnia) w Katowicach. Wspólnie zamierzają uruchomić nowatorski kierunek studiów.

Nowy kierunek studiów dla osób niepełnosprawnych

Konferencja została zorganizowana w Uniwersytecie Śląskim, w którym zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów podyplomowych "Włącznie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia".

Wśród zagadnień studiów znalazły się m.in. tworzenie stron www, audiodeskrypcja dedykowana osobom niewidomym (opis słowny), tworzenie filmów i multimediów dla osób głuchych, elementy projektowaniu uniwersalnego przestrzeni architektonicznej. Kierunek jest wspólnym przedsięwzięciem uczelni oraz Fundacji Widzialni.

Według przewodniczącego Rady Fundacji Widzialni Artura Marcinkowskiego "dostępność" jest kluczowym warunkiem udziału osób niepełnosprawnych w życiu publicznym a wykształcenie osób, które będą miały szeroką wiedzę z tego zakresu daje szansę na usunięcie barier - internetowych czy architektonicznych.

Słuchacze kierunku "Włącznie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia" będą mieli możliwość nabycia i rozwinięcia wiedzy z różnych dziedzin - językoznawstwa, nauki o bezpieczeństwie, medycyny, architektury, urbanistyki, logopedii, co przyczyni się - zdaniem pomysłodawców kierunku - do zrozumienia różnorodnych zagadnień i problemów na jakie napotykają osoby niepełnosprawne i starsze.

Inicjatorzy starają się o dofinansowanie kierunku z funduszy norweskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum