Nowy kierunek od przyszłego semestru. GUMed uruchamia studia: badania kliniczne
- W roku akademickim 2023/2024 Gdański Uniwersytet Medyczny rozpocznie nauczanie na nowym kierunku – badania kliniczne. Będą to studia stacjonarne II stopnia, o profilu ogólnoakademickim, prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu - informuje uczelnia.

- GUMed poinformował o swoich planach na najbliższy semestr akademicki
- Uruchamainowy kierunek studiów - badania kliniczne
- Program został przygotowany na podstawie doświadczeń kadry akademickiej GUMed i UCK
- Rekrutacja w turze podstawowej ruszy w połowie czerwca i potrwa do 31 sierpnia br.
Badania kliniczne: nowy kierunek studiów GUMed
– Rozszerzamy dotychczasową ofertę kształcenia o kierunek wpisujący się w aktualne potrzeby i oczekiwania zarówno naszych kandydatów, jak też potencjalnych pracodawców – mówi dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed. – Status uczelni badawczej spowodował, że pojawiają się zupełnie nowe pomysły i możliwości w zakresie kształcenia specjalistów z zakresu ochrony zdrowia - czytamy w komunikacie uczelni.
Jak informuje GUMed, program studiów bazuje na dziedzinie nauk o zdrowiu, uwzględniając szeroko rozumiane role zawodów medycznych. Istotne są aspekty prawne, administracyjne i psychologiczne.
"Misją programu jest wykształcenie absolwentów, którzy będą świadomie rozwijać badania kliniczne w Polsce, stanowiąc wsparcie dla sektora ochrony zdrowia oraz potencjał edukacyjny". - wskazuje uniwersytet.
– Badania kliniczne stanowią podstawę rozwoju współczesnej medycyny. Szerokie podejście, z zapewnieniem ukierunkowanych warsztatów, pozwoli absolwentowi studiów na swobodne wybranie dalszego kierunku rozwoju i specjalizacji – wyjaśnia prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, współautorka programu nauczania na kierunku badania kliniczne.
Program studiów, jak przyznaje uczelnia, obejmuje wszystkie ważne zakresy wiedzy i kompetencji:
- fazy badań klinicznych,
- aspekty prawne i etyczne w badaniach klinicznych,
- metody i procesy monitorowania badań klinicznych,
- zarządzanie danymi i jakością podwykonawców w badaniach klinicznych
- kwestie związane z nowymi technologiami i metodami pracy w badaniach klinicznych, systemami jakości i akredytacji laboratoriów oraz ochrony danych i własności intelektualnej.
GUMed ma spore doświadczenie w badaniach klinicznych
Wskazać należy, że Gdański Uniwersytet Medyczny to jeden z największych beneficjentów projektów finansowanych z Agencji Badań Medycznych. Wieloletnie doświadczenie, prowadzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, które konsoliduje działania zmierzające do wypracowania ścieżek poprawiających jakość badań klinicznych oraz zwiększających dostępność pacjentów do nowych terapii i schematów leczenia, uzasadniaja uruchomienie nowego kierunku.
Jak wyjaśnia uniwersytet, CWBK-GUMed jest częścią Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed-UCK-UCS (MCWBK GUMed-UCK-UCS), współtworzonego przez jednostki partnerskie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym GUMed.
"W wymienionych jednostkach pracują zespoły wielodyscyplinarne realizujące badania kliniczne i bezpośrednio wspierające lekarzy – głównych badaczy. Zespoły realizujące badanie kliniczne składają się z pielęgniarek, koordynatorów, monitorów oraz obsługi administracyjnej, dzięki temu badacz ma więcej czasu dla pacjenta uczestniczącego w badaniu klinicznym, a pacjent czuje się rozumiany i bezpieczny" - podsumowuje uczelnia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)