×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy kierunek od przyszłego semestru. GUMed uruchamia studia: badania kliniczne

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/GUMedOpublikowano: 30 maja 2023 16:30

- W roku akademickim 2023/2024 Gdański Uniwersytet Medyczny rozpocznie nauczanie na nowym kierunku – badania kliniczne. Będą to studia stacjonarne II stopnia, o profilu ogólnoakademickim, prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu - informuje uczelnia.

Nowy kierunek od przyszłego semestru. GUMed uruchamia studia: badania kliniczne
Rektor Marcin Gruchała, Gdański Uniwersytet Medyczny. Fot. PAP/Adam Warżawa
  • GUMed poinformował o swoich planach na najbliższy semestr akademicki
  • Uruchamainowy kierunek studiów - badania kliniczne
  • Program został przygotowany na podstawie doświadczeń kadry akademickiej GUMed i UCK
  • Rekrutacja w turze podstawowej ruszy w połowie czerwca i potrwa do 31 sierpnia br.

Badania kliniczne: nowy kierunek studiów GUMed

– Rozszerzamy dotychczasową ofertę kształcenia o kierunek wpisujący się w aktualne potrzeby i oczekiwania zarówno naszych kandydatów, jak też potencjalnych pracodawców – mówi dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed. – Status uczelni badawczej spowodował, że pojawiają się zupełnie nowe pomysły i możliwości w zakresie kształcenia specjalistów z zakresu ochrony zdrowia - czytamy w komunikacie uczelni.

Jak informuje GUMed, program studiów bazuje na dziedzinie nauk o zdrowiu, uwzględniając szeroko rozumiane role zawodów medycznych. Istotne są aspekty prawne, administracyjne i psychologiczne.

"Misją programu jest wykształcenie absolwentów, którzy będą świadomie rozwijać badania kliniczne w Polsce, stanowiąc wsparcie dla sektora ochrony zdrowia oraz potencjał edukacyjny". - wskazuje uniwersytet.

– Badania kliniczne stanowią podstawę rozwoju współczesnej medycyny. Szerokie podejście, z zapewnieniem ukierunkowanych warsztatów, pozwoli absolwentowi studiów na swobodne wybranie dalszego kierunku rozwoju i specjalizacji – wyjaśnia prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, współautorka programu nauczania na kierunku badania kliniczne.

Program studiów, jak przyznaje uczelnia, obejmuje wszystkie ważne zakresy wiedzy i kompetencji:

GUMed ma spore doświadczenie w badaniach klinicznych

Wskazać należy, że Gdański Uniwersytet Medyczny to jeden z największych beneficjentów projektów finansowanych z Agencji Badań Medycznych. Wieloletnie doświadczenie, prowadzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, które konsoliduje działania zmierzające do wypracowania ścieżek poprawiających jakość badań klinicznych oraz zwiększających dostępność pacjentów do nowych terapii i schematów leczenia, uzasadniaja uruchomienie nowego kierunku.

Jak wyjaśnia uniwersytet, CWBK-GUMed jest częścią Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed-UCK-UCS (MCWBK GUMed-UCK-UCS), współtworzonego przez jednostki partnerskie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym GUMed.

"W wymienionych jednostkach pracują zespoły wielodyscyplinarne realizujące badania kliniczne i bezpośrednio wspierające lekarzy – głównych badaczy. Zespoły realizujące badanie kliniczne składają się z pielęgniarek, koordynatorów, monitorów oraz obsługi administracyjnej, dzięki temu badacz ma więcej czasu dla pacjenta uczestniczącego w badaniu klinicznym, a pacjent czuje się rozumiany i bezpieczny" - podsumowuje uczelnia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze