×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowa uczelnia niemedyczna rekrutuje na kierunek lekarski. Przyjmie 60 studentów

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, UPH04 czerwca 2023 06:20Aktualizacja: 04 czerwca 2023 06:41

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach otworzył nabór na kierunek lekarski. Zajęcia będą odbywać się w trybie stacjonarnym. Uczelnia ma już swoje Centrum Symulacji Medycznej. Korzystać będzie także z infrastruktury m.in. dwóch siedleckich szpitalach - wojewódzkiego i miejskiego.

Nowa uczelnia niemedyczna rekrutuje na kierunek lekarski. Przyjmie 60 studentów
Kolejna uczelnia otwiera kierunek lekarski. UPH w Siedlcach przyjmie 60 studentów Fot. AdobeStock
  • Studenci nowego kierunku rozpoczną zajęcia na UPH od nowego roku akademickiego 2023/2024. Uczelnia przyjmie na początek 60 studentów
  • Zajęcia praktyczne odbywać się będą m.in. w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II i Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej
  • UPH kształci już studentów na kierunkach medycznych tj. dietetyka, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i kosmetologia

UPH ogłosił nabór na studia lekarskie 

Na uruchomienie jednolitych, stacjonarnych studiów na kierunku lekarskim Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach otrzymał zgodę ministra edukacji i nauki w tym roku. Uczelnia przyjmie na początek 60 studentów. Rekrutacja już się rozpoczęła. 

Studenci będą korzystać z bazy dydaktycznej Uniwersytetu m.in. Centrum Symulacji Medycznych UPH, pracowni biologii molekularnej i genetyki, pracowni anatomii prawidłowej, a także infrastruktury klinicznej siedleckich szpitali - m.in. Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jana Pawła II i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Dziekan wydziału nauk medycznych i nauk o zdrowiu uniwersytetu dr hab. Jakub Radziszewski poinformował miesiąc temu podczas specjalnie zwołanej konferencji, że uczelnia jest gotowa na przyjęcie studentów.

Oddziały, w których są zatrudnieni samodzielni pracownicy naukowi, czyli doktorzy habilitowani lub profesorowie, mogą występować o status klinicznych, a uczelnia ma własną kadrę w naukach podstawowych i przedklinicznych.

Prowadzi już bowiem studia na kierunkach medycznych tj. pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, kosmetologia i dietetyka. 

29 uczelni będzie kształcić lekarzy 

Od października br. liczba uczelni, które mogą kształcić przyszłych lekarzy wzrośnie do co najmniej 29.  Tyle uczelni przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2023/2024.

Poza UPH w Siedlcach swoją ofertę o kształcenie lekarzy poszerzą:

  • Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie,
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu,
  • Akademia Mazowiecka w Płocku.

Zgodnie z projektem rozporządzenia uczelnie będą mogły przyjąć na pierwszy rok o 322 studentów więcej niż w roku obecnym. Projektowany limit przyjęć na kierunek lekarski wynosi ogółem 9 725 miejsc.

W tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dostępnych jest 6 167 miejsc, a na  studiach prowadzonych w trybie zaocznym w języku polskim - 1 729 miejsc.

Na pierwszy rok studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym planuje się przyjąć z kolei 1 337 studentów. W tym na jednolite studia magisterskie prowadzone stacjonarnie w języku polskim - 818 osób, a na studia prowadzone niestacjonarnie w języku polskim - 221. 



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze