Nowa szkoła dla pielęgniarek i ratowników. Studia mają ruszyć w przyszłym roku

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Wschodni, Rynek Zdrowia14 grudnia 2021 12:37

Powstanie nowa szkoła dla pielęgniarki i ratowników. Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej planuje utworzenie filii w Radzyniu Podlaskim. Uczelnia chce w nowym oddziale uruchomić dwa kierunki: ratownictwo medyczne oraz pielęgniarstwo.

Nowa szkoła dla pielęgniarek i ratowników. Studia mają ruszyć w przyszłym roku
Nowa szkoła dla pielęgniarki i ratowników. Studia mają ruszyć w przyszłym roku Fot. AdobeStock
  • Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej planuje uruchomić dwa kierunki medyczne w Radzyniu Podlaskim. Chodzi o pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne
  • Pomysł filii PSW powstał już kilka miesięcy temu. W Radzyniu jest zresztą szpital, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na pielęgniarki
  • Jeden ze starostów radzyńskich zapewnia, że zrobi wszystko, by studia na obu kierunkach ruszyły już 1 października 2022 roku

Czytaj: Pielęgniarki i położne wrócą do szkół policealnych?

Jest nowe rozporządzenie covidowe. Obostrzenia do końca stycznia 2022

Studenci medycyny: jesteśmy poniżani i upokarzani. Władze uczelni odpowiadają

Nowa szkoła dla pielęgniarki i ratowników

Przygotowania do uruchomienia filii bialskiej uczelni w Radzyniu Podlaskim trwają już do wielu miesięcy. "Dziennik Wschodni" informuje, że pomysł dotyczy bezpośrednio szpitala radzyńskiego, ponieważ jest tam duże zapotrzebowanie na pielęgniarki. Natomiast sam zamysł zgłosił lokalny starosta.

- Chcemy zaproponować dwa kierunki, pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Co roku, w Radzyniu Podlaskim szkoły średnie kończy 200 absolwentów. Liczymy, że zbierzemy grupę kilkudziesięciu studentów. Obecnie trwają prace przy przygotowaniu wniosku o pozwolenie na utworzenie studiów w Radzyniu. Zakupujemy też nowoczesny sprzęt, który się tam pojawi – powiedział "DW" rektor PSW Jerzy Nitychoruk.

Wiadomo, że zajęcia mają się odbywać się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II. Jak zapewnił starosta Szczepan Niebrzegowski, zostanie zrobione wszystko, aby od 1 października 2022 roku uruchomić studia.

Sprawdź: Prof. Czuczwar do polityków: mamy szczyt umieralności. "Wolne łóżka to znak, że ktoś umarł"

Przez Polski Ład lekarze stracą status wolnego zawodu. NRL: "To deprecjonowanie zawodu"

Bialska uczelnia rusza z nowym kierunkiem

Przypomnijmy, że to nie koniec nowości planowanych przez PSW w Białej Podlaskiej. Uczelnia uruchomiła już nabór na nowy kierunek z zakresu położnictwa. Zajęcia rozpoczną się jeszcze w marcu 2022 roku. Uczelnia zamierza przyjąć maksymalnie 60 osób. Tamtejszy szpital zadeklarował, że już za 3 lata przyjmie cały rocznik do pracy.

Dodajmy, że 17 listopada przyjęto poprawki Senatu noweli ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez nowelizację będzie możliwe tworzenie studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym na uczelniach, które mają kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu lub prowadzi studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu i ma kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Zobacz też: Lekarzy nam nie zabraknie, a otwieranie kolejnych uczelni nie ma sensu. Tak twierdzi część ekspertów

"Zawodówki" dla lekarzy stają się faktem. Sejm przyjął poprawki Senatu

Uczelnia otwiera studia położnicze. Szpital przyjmie od razu cały rocznik

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum