Nowa metoda transportu oczyszczonych białek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 14:57

Naukowcy opracowali metodę transportu oczyszczanych białek z jednego urządzenia oczyszczającego preparat do drugiego, bez dostępu środowiska zewnętrznego (potencjalne źródło zanieczyszczeń) oraz konieczności udziału laboranta.

Nowa metoda transportu oczyszczonych białek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urządzenie może zrewolucjonizować proteomikę, zajmującą się katalogowaniem oraz opisaniem funkcji każdego białka, jakie można znaleźć w ludzkim organizmie.

Układ przypominający miniaturowy taśmociąg jest zbudowany w myśl idei określanej jako „laboratorium na chipie“. Próbki wstępnie oczyszczonych białek uzyskane za pomocą zaawansowanej metody czyszczącej - wysokosprawnej chromatografii cieczowej HPLC (high performance liquid chromatography) – są zdalnie, bez dostępu zanieczyszczeń zawartych w powietrzu, transportowane do urządzenia, które pozwala na przeprowadzenie elektroforetycznego rozdziału białek.

Nowoczesny taśmociąg do transportu białek, to odpowiednio zaprojektowany system mikrokanalików, w których przepompowywane są nanolitrowej objętości próbki białek wypływające z HPLC, kierowane do mikrokapilary, wewnątrz której prowadzony jest dalszy, elektroforetyczny rozdział białek.

Proteomika, to dziedzina nauki zajmująca się badaniem białek. W przypadku tego typu badań, często decyduje o sukcesie całego eksperymentu etap oczyszczania uzyskanego białkowego preparatu. Z tego też powodu, wiele zespołów badawczych prowadzi prace, których celem jest opracowanie skutecznych i wydajnych metod oczyszczania białek.

Dzięki automatyce procesu i możliwości pracy na bardzo małych objętościach (nanolitr to miliardowa część litra), w badaniach białek można obecnie połączyć techniki nie stosowane dotąd razem – wysokowydajną chromatografię cieczową oraz elektroforezę, gdzie można rozdzielić białka, między innymi w zależności od wielkości cząsteczki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze