Nobel dla Francuzów, czyli koniec sporów o to, kto odkrył HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2008 08:48

Nagroda Nobla z medycyny dla dwóch wirusologów kończy długoletni spór o odkrycie wirusa HIV - podkreślają w poniedziałek francuskie media. Zauważają też, że Francoise Barre-Sinoussi jest pierwszą francuską kobietą, uhonorowaną Noblem z medycyny.

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymało w poniedziałek troje badaczy wirusów - Niemiec Harald zur Hausen, który udowodnił, że raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV oraz dwoje Francuzów Francoise Barre-Sinoussi i Luc Montagnier za odkrycie wirusa HIV.

Według Martine Perez z działu naukowego dziennika „Le Figaro”, przyznanie nagrody Nobla kończy 25-letni, godny scenariusza filmowego spór o to, kto przyczynił się najbardziej do odkrycia wirusa HIV.
– Wielu ludzi było zaskoczonych, że (Amerykanin Robert) Gallo nie został wspólnie z francuskimi badaczami uhonorowany przez Komitet Noblowski – zauważa w komentarzu na stronie internetowej gazety Perez. – Teraz już dla wszystkich jest jasne, że to zespół z Instytutu Pasteura, czy ogólniej zespół francuski, stoi u początku tego odkrycia.

„Le Monde” cytuje natomiast opinię Willy'ego Rozenbauma, przewodniczącego francuskiej Rady Narodowej ds. AIDS, który też brał udział w pracach tegorocznych noblistów:

– Koncentrowanie się na pojedynczych osobach ma bez wątpienia walor symboliczny, ale nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu odkrycia, do którego przyczyniło się wielu ludzi, w szczególności ekipa amerykańska Roberta Gallo, która miała swój udział w tym wielkim osiągnięciu, z uwagi na badania nad ludzkimi retrowirusami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum