Niedzielski: programy specjalizacyjne zostaną zaktualizowane, CMKP połączy się z CKPPiP

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAP12 października 2022 12:47

Minister zdrowia zapowiedział, że programy specjalizacyjne zostaną zaktualizowane. - Kształcenie podyplomowe w jak największym stopniu musi być upraktycznione – powiedział 12 października Adam Niedzielski. Dodał, że Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) zostaną połączone.

Niedzielski: programy specjalizacyjne zostaną zaktualizowane, CMKP połączy się z CKPPiP
Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie inauguracji roku w CMKP. Fot. CMKP/Facebook
  • Podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego minister zdrowia zapowiedział, że programy specjalizacyjne zostaną zaktualizowane
  • Chcemy, by kształcenie podyplomowe, zresztą nie tylko podyplomowe, było w jak największym stopniu upraktycznione - wskazał Adam Niedzielski
  • Mówił też m.in. o planach połączenia Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP)

Niedzielski: programy specjalizacyjne zostaną zaktualizowane, CMKP połączy się z CKPPiP

Szef resortu zdrowia uczestniczył w środę Warszawie w inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Minister mówił, że COVID-19 odcisnął piętno na przebiegu nauki, wymuszając ograniczenie tradycyjnych form nauczania na rzecz nauki zdalnej.

- Mamy nadzieję, że ten rok (…) taki nie będzie. Ale rzeczywistość pokazuje, że co chwilę jesteśmy zaskakiwani kolejnymi kryzysami - wskazał.

- Mamy nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje, również w postaci kryzysu ekonomicznego, które powodują, że nadchodzący rok może być trudny i może tworzyć takie otoczenie, które nie będzie powodowało, że wszystkie procesy nauki, do których chcieliśmy wrócić, będą w taki sam sposób realizowane  - powiedział.

Trudna rzeczywistość, z którą mamy do czynienia, a która wyznacza najbliższą perspektywę jest - jak kontynuował - wyzwaniem. Jak sobie z nim poradzimy, będzie można ocenić z perspektywy czasu.

- Dzisiejsza inauguracja jest dobrą okazją do tego, by dokonać pewnego podsumowania i zastanowić się nad planami - stwierdził.

Wskazał w tym kontekście m.in. na aktualizację programów specjalizacyjnych.

- Bardzo się cieszę z inicjatywy, którą podjęliśmy, aktualizacji, jeśli można tak powiedzieć, względem bieżącej wiedzy medycznej, wszystkich programów specjalizacyjnych. Oczywiście to jest praca, która będzie się systematycznie toczyła przez najbliższy okres - powiedział minister.

- Chcemy, by kształcenie podyplomowe, zresztą nie tylko podyplomowe, było w jak największym stopniu upraktycznione  - wskazał. Nad zmianami, jak podał, pracuje zespół w CMKP.

Rekordowa liczba przyjętych studentów na kierunek lekarsko-dentystyczny

Wyzwaniem, jak dodał, jest też zwiększająca się liczba studentów na uczelniach medycznych.

- Ten rok jest rokiem rekordowym jeśli chodzi o liczbę przyjętych studentów na kierunek lekarsko-dentystyczny, to blisko 10 tys. nowych studentów, w przekroju całej Polski. Za chwilę będzie to stanowiło ogromne wyzwanie dla kształcenia podyplomowego, a w zasadzie już stanowi, bo proces zwiększania naborów trwa od lat  - dodał szef MZ. Ilość, jak akcentował, nie musi odbywać się kosztem jakości kształcenia.

- Razem z CMKP pilnujemy tych standardów jakości tak, by pacjent, korzystając z pomocy medycznej, zawsze był pewien, że lekarz jest wykształcony według najlepszych standardów, według najnowszej wiedzy i zna najnowsze techniki  - powiedział.

CMKP i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zostaną połączone.

Niedzielski mówił też m.in. o planach połączenia Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP).

- W ten sposób utworzymy bardzo silny ośrodek zajmujący się studiami podyplomowymi  - podkreślił.

- Mam nadzieję, że ewolucja uczelni doprowadzi do tego, że za rok, zamiast zwracać się do pana dyrektora +panie dyrektorze+ będę mógł zwrócić się +Jego magnificencjo+, a uczelnia będzie miała pełnoprawny status uczelni wyższej  - dodał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum