Niedzielski: opracowujemy nowe, upraktycznione standardy kształcenia w medycynie

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP01 października 2022 15:18

Od kilku lat trwają zabiegi o to, aby na kierunki medyczne przyjmować więcej studentów - powiedział w sobotę (1 października) we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski, podczas środowiskowej inauguracji roku akademickiego uczelni Wrocławia. Przekazał uczelniom, że rząd pracuje nad preferencyjnymi taryfami na energię.

Niedzielski: opracowujemy nowe, upraktycznione standardy kształcenia w medycynie
Fot. GUMed (zdj. ilustracyjne)
  • Minister zdrowia Adam Niedzielsk powiedział, że rząd nie zostawi uczelni samych w kryzysie spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę
  • Minister brał udział w sobotę, 1 października, w środowiskowej inauguracji roku akademickiego uczelni we Wrocławiu
  • - Staramy się opracowywać nowe standardy kształcenia, dbamy przy tym, aby odpowiadały one na oczekiwania pacjentów na większą humanizację medycyny - mówił minister
  • Zaznaczył, że od kilku lat na kierunki medyczne przyjmowanych jest coraz więcej studentów

 

Studenci z Ukrainy na polskich uczelniach

Minister zdrowia wziął udział w sobotę w środowiskowej inauguracji roku akademickiego uczelni Wrocławia, które odbyło w Auli Leopoldyńskiej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dziękował wspólnotom akademickim za otwartość dla uchodźców z Ukrainy.

- To, że udzieliliśmy nie tylko deklaratywnej, ale również realnej pomocy, jest powodem do dumy. Przyjęcie studentów z Ukrainy i danie im możliwości nauki, wykorzystanie infrastruktury akademickiej, aby dać dach nad głową uchodźcom, to wyraz najwyższego humanizmu - mówił Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że nadchodzący rok będzie bardzo trudny.

- To jest być może najtrudniejszy rok, z jakim moje pokolenie miało do czynienia. Mamy świeżo w pamięci doświadczenia COVID-19. Niczym nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę przyczyniała się do kolejnego pogorszenia się sytuacji gospodarczej - mówił minister.

Preferencyjne taryfy na energię także dla uczelni?

Niedzielski, zwracając się do środowiska akademickiego, powiedział, że rząd nie zostawi uczelni samych w kryzysie spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę.

- Pewne kroki, mam nadzieję, są już odczuwalne - subwencje dla uczelni rosną w ostatnich latach, to są wzrosty o wiele większe niż te, z którymi mieliśmy do czynienia w latach poprzednich - mówił minister.

Dodał, że rząd pracuje nad preferencyjnymi taryfami na energię. - Prace te są na finiszu. Przedstawimy bardzo konkretne rozwiązania - mówił.

Niedzielski przyznał, że wyzwań stojących przed społecznością akademicką jest bardzo dużo.

- Z mojego punktu widzenia to przede wszystkim upraktycznienie nauki - tu w ostatnich latach zainwestowaliśmy w najnowsze rozwiązania na świecie. Staramy się inwestować i opracowywać nowe standardy kształcenia, dbamy przy tym, aby odpowiadały one na oczekiwania pacjentów na większą humanizację medycyny - mówił minister.

Więcej studentów na kierunkach medycznych

Dodał, że od kilku lat na kierunki medyczne przyjmowanych jest coraz więcej studentów.

Szef resortu zdrowia twierdził też, że mimo trudności gospodarczych tempo inwestycji w służbie zdrowia nie zwalnia.

- Ta infrastruktura musi się cały czas poprawiać - powiedział. Dodał, że rosną również nakłady na badania. - Dbamy o to, aby polska myśl naukowa rozwijała się jak najszybciej - mówił Niedzielski.

W środowiskowej inauguracji roku akademickiego wzięły udział wszystkie publiczne wrocławskie uczelnie wyższe. We Wrocławiu jest około 75 tys. studentów, a licząc ze studentami podyplomowymi i zaocznymi ponad 106 tys. Największą uczelnią jest Politechnika Wrocławska - 22 600 studentów, o 800 studentów mniej ma Uniwersytet Wrocławski. Trzecią szkołą pod względem wielkości jest niepubliczna Wyższa Szkoła Bankowa z 15 tys. żaków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum