Niedzielski broni decyzji o przesunięciu PES na maj

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2021 07:30

Decyzja o przesunięciu PES była skrajnie pragmatyczna i oparta na bardzo wnikliwej analizie sytuacji - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski broni decyzji o przesunięciu PES na maj
Niedzielski: Decyzja o przesunięciu PES na maj pragmatyczna. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)
  • Niedzielski: - Wiemy, że zapotrzebowanie na ręce do pracy w ochronie zdrowia jest ogromne, dlatego podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu
  • Okazało się, że prawie 85 proc. osób, które do tego egzaminu się przygotowują jest zaszczepionych
  • Ponowne uruchomienie terminów egzaminacyjnych nastąpi 17 maja

Decyzję o przesunięciu egzaminów PES na okres po 17 maja minister zdrowia Adam Niedzielski uzasadniał w poniedziałek (16 marca) późnym wieczorem na posiedzeniu Sejmu. Minister był pytany o tę kwestię przez posłów po przedstawieniu w Sejmie informacji na temat obecnej sytuacji w służbie zdrowia oraz możliwości udzielania zaplanowanych wcześnie świadczeń zdrowotnych.

Zdaniem ministra Niedzielskiego podjęta we wtorek decyzja o przesunięciu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) dla części młodych lekarzy "jest decyzją skrajnie pragmatyczną i opartą na bardzo wnikliwej analizie sytuacji".

Nie ma powodu, żeby odwołać egzaminy PES

Jak wyjaśniał "wiemy, że zapotrzebowanie na ręce do pracy w ochronie zdrowia jest ogromne, dlatego podjęliśmy taką decyzję, żeby przesunąć możliwość zdawania tego egzaminu na termin majowy".

- Zadaliśmy sobie trud, żeby wszystkie pesele osób, które do tego egzaminu przystępują zweryfikować pod kątem zaszczepienia Okazało się, że prawie 85 proc. osób, które do tego egzaminu się przygotowują jest zaszczepionych - mówił Niedzielski.

Przypomniał, że podczas poprzednich, niedawnych sesji były odwoływane egzaminy ustne będące częścią PES ze względu na ryzyko zakażeń koronawirusem. - Teraz tego ryzyka praktycznie w tej grupie nie ma, dlatego uznaliśmy, że nie ma też absolutnie powodu, żeby z tych przyczyn odwoływać egzamin ustny, który jest drugą częścią egzaminu specjalistycznego - uzasadniał.

Doprecyzował, że młodzi lekarze, którzy do tej pory nie mają zdanego PES będą mieli możliwość zdania tego egzaminu w terminie majowym, po 17 maja.

- I wszyscy będą mogli się do tego egzaminu w terminie późniejszym - kiedy już mam nadzieję trzecia fala epidemii opadnie - po prostu przygotować i zdać go w trybie zwykłym. Oczywiście osoby, które w tej chwili mają za sobą już zdany egzamin pisemny będą mogły zdać egzamin ustny - mówił Niedzielski.

Jak przekazał, poprosił wszystkich konsultantów krajowych zaangażowanych w w egzaminy o opinię w tej sprawie. - Stanowisko konsultantów krajowych, poza jednym, w zakresie zdawania egzaminu ustnego było takie, że ten egzamin powinien być przeprowadzony. Są takie możliwości, ponieważ większość osób zdających jest zaszczepiona, dotyczy to zarówno zdających jak i osób egzaminujących.

Termin egzaminu PES odroczony

Wcześniej, na wtorkowym briefingu prasowym, Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia mówił, że młodzi lekarze oczekują, by zrezygnować z egzaminu specjalizacyjnego, co miałoby pozwolić na zwiększenie kadry lekarskiej w szpitalach covidowych i na oddziałach zakaźnych.

Andrusiewicz zwracał uwagę, że w części egzaminy specjalizacyjne już się odbyły - zarówno ustne, jak i pisemne. - Niesprawiedliwym by było, gdybyśmy jednych lekarzy traktowali gorzej niż drugich. Ale idziemy na kompromis z uwagi, że każde ręce są nam potrzebne dzisiaj do leczenia pacjentów covidowych - powiedział.

- Wszyscy, którzy do 19 marca nie rozpoczną egzaminu specjalizacyjnego, chociażby pisemnego, ich termin egzaminu zostanie odroczony. Ponowne uruchomienie terminów egzaminacyjnych nastąpi 17 maja. To jest ruch, który ma pomóc zwiększyć obsadę w szpitalach covidowych i na oddziałach zakaźnych - poinformował rzecznik MZ.

Decyzja ministra zdrowia o przesunięciu PES spotkała się z krytyką młodych lekarzy. Innego zdania niż minister są np. lekarze z łódzkiej OIL, którzy uważają, że zorganizowanie PES we wcześniej zapowiadanym terminie spowodowałoby zasilenie systemu o kolejnych specjalistów, których obecnie brakuje.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum