New Scientist: Będzie można zapobiegać migotaniu przedsionków
New Scientist donosi o dokonaniach włoskiego lekarza Piergiorgio Tozziego, który stworzył urządzenie, dzięki któremu można pomóc osobom z migotaniem przedsionków. To sztuczny mięsień wszczepiany do klatki piersiowej, który stymulowałby prawidłową pracę serca. Na razie jednak jest to melodia przyszłości. Próby na ludziach zaplanowano dopiero za kilka lat.
Opracowane w Szwajcarii przez Tozziego w szpitalu uniwersyteckim Vaudois w Lozannie wszczepialne urządzenie Atripump ma być przymocowywane na zewnątrz serca i rytmicznie je uciskać, by wywołać właściwe tętno - co przypomina masaż serca, stosowany w ramach pierwszej pomocy medycznej.
Metoda miałaby być stosowana u tych chorych, którym nie pomagają dotychczasowe terapie. Roboczą część urządzenia stanowi membrana w kształcie kopuły z drutami z nitinolu - stopu z pamięcią kształtu.
Pod wpływem przepływającego prądu elektrycznego druty kurczą się, a z nimi - cała kopuła. Wyłączenie prądu powoduje rozprężenie kopuły. Zasilanie zapewnia bateria, którą można doładować z zewnątrz.
Migotanie przedsionków samo w sobie nie jest zbyt groźne, jednak może spowodować omdlenie, niewydolność krążenia i powstawanie zakrzepów, sprzyjających wystąpieniu udaru mózgu. U pacjentów z tym zaburzeniem stosuje się odpowiednie leki, zabiegi chirurgiczne, elektroterapię albo rozrusznik serca.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)