New Scientist: Będzie można zapobiegać migotaniu przedsionków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2008 10:47

New Scientist donosi o dokonaniach włoskiego lekarza Piergiorgio Tozziego, który stworzył urządzenie, dzięki któremu można pomóc osobom z migotaniem przedsionków. To sztuczny mięsień wszczepiany do klatki piersiowej, który stymulowałby prawidłową pracę serca. Na razie jednak jest to melodia przyszłości. Próby na ludziach zaplanowano dopiero za kilka lat.

Opracowane w Szwajcarii przez Tozziego w szpitalu uniwersyteckim Vaudois w Lozannie wszczepialne urządzenie Atripump ma być przymocowywane na zewnątrz serca i rytmicznie je uciskać, by wywołać właściwe tętno - co przypomina masaż serca, stosowany w ramach pierwszej pomocy medycznej.

Metoda miałaby być stosowana u tych chorych, którym nie pomagają dotychczasowe terapie. Roboczą część urządzenia stanowi membrana w kształcie kopuły z drutami z nitinolu - stopu z pamięcią kształtu.

Pod wpływem przepływającego prądu elektrycznego druty kurczą się, a z nimi - cała kopuła. Wyłączenie prądu powoduje rozprężenie kopuły. Zasilanie zapewnia bateria, którą można doładować z zewnątrz.

Migotanie przedsionków samo w sobie nie jest zbyt groźne, jednak może spowodować omdlenie, niewydolność krążenia i powstawanie zakrzepów, sprzyjających wystąpieniu udaru mózgu. U pacjentów z tym zaburzeniem stosuje się odpowiednie leki, zabiegi chirurgiczne, elektroterapię albo rozrusznik serca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum