Naukowcy złamali kod "czarnej śmierci"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2011 11:29

Międzynarodowy zespół badaczy rozszyfrował szczep pałeczki dżumy, który w średniowieczu wywołał w Europie epidemię "czarnej śmierci"- poinformował magazyn Nature. Zaraza od 1347 do 1351 r., uśmierciła 50 mln ludzi.

Naukowcy złamali kod "czarnej śmierci"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Prof. Johannes Krause z uniwersytetu w Tybindze w Niemczech poinformował, że DNA wyjątkowo groźnej bakterii wyizolowano z zębów czterech osób - mężczyzny, dwóch kobiet i dziecka, którzy zmarli na przełomie 1348 i 1349 roku. Pochowano ich na obrzeżach ówczesnego Londynu, na cmentarzu East Smithfield.

W Museum of London przechowywana jest część czaszek, z których pochodzą zęby wykorzystane w opisanych badaniach genetycznych.

Badacze wyizolowali DNA bakterii średniowiecznej dżumy  (Yersinia pestis) oddzielając je od materiału genetycznego ofiar epidemii oraz zasiedlających je pleśni. Odszyfrowano niemal cały genom Yersinia pestis.

Gdy porównano go z DNA obecnie występującej Yersinii okazało się, że oba szczepy bakterii są ze sobą spokrewnione, ale na szczęście dość znacznie się różnią. Przede wszystkim współczesne mikroby są mniej zaraźliwe, a jednocześnie wrażliwe na działanie antybiotyków.

Średniowieczna Yersinia pestis jest najstarszym patogenem, jaki dotąd udało się rozszyfrować. Żaden ze zbadanych dotąd zarazków nie miał więcej niż 100 lat. W 2005 r. zbadano DNA "hiszpanki", wirusa grypy, który po I wojnie światowej spowodował w Europie smierć od 20 do 40 mln osób.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze