Naukowcy złamali kod "czarnej śmierci"
Międzynarodowy zespół badaczy rozszyfrował szczep pałeczki dżumy, który w średniowieczu wywołał w Europie epidemię "czarnej śmierci"- poinformował magazyn Nature. Zaraza od 1347 do 1351 r., uśmierciła 50 mln ludzi.

W Museum of London przechowywana jest część czaszek, z których pochodzą zęby wykorzystane w opisanych badaniach genetycznych.
Badacze wyizolowali DNA bakterii średniowiecznej dżumy (Yersinia pestis) oddzielając je od materiału genetycznego ofiar epidemii oraz zasiedlających je pleśni. Odszyfrowano niemal cały genom Yersinia pestis.
Gdy porównano go z DNA obecnie występującej Yersinii okazało się, że oba szczepy bakterii są ze sobą spokrewnione, ale na szczęście dość znacznie się różnią. Przede wszystkim współczesne mikroby są mniej zaraźliwe, a jednocześnie wrażliwe na działanie antybiotyków.
Średniowieczna Yersinia pestis jest najstarszym patogenem, jaki dotąd udało się rozszyfrować. Żaden ze zbadanych dotąd zarazków nie miał więcej niż 100 lat. W 2005 r. zbadano DNA "hiszpanki", wirusa grypy, który po I wojnie światowej spowodował w Europie smierć od 20 do 40 mln osób.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)